Επαναλειτουργία του σχολείου την Δευτέρα 12-4-2021

Ενόψει της επαναλειτουργίας του σχολείου την Δευτέρα 12-4-2021 και στο πλαίσιο εφαρμογής των μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 επισημαίνουμε τα ακόλουθα:
1. Τα τμήματα του σχολείου χωρίστηκαν σε δύο σταθερές ομάδες:
ΟΜΑΔΑ Ι: Α1, Α5, Γ’ τάξη
ΟΜΑΔΑ ΙΙ: Α2, Α3, Α4, Β’ τάξη
2. Τα διαλείμματα θα είναι διαφορετικά για κάθε ομάδα (ίδια με αυτά που υπήρχαν όταν έκλεισε το σχολείο).
3. Στο σχολείο θα υπάρχουν 4 καθαρίστριες (μέχρι να ξεκινήσει η Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση), οι οποίες θα προβαίνουν σε σχολαστικούς καθαρισμούς.
4. Κάθε αίθουσα θα διαθέτει αντισηπτικό.
5. Όλα τα παράθυρα έχουν συντηρηθεί προκειμένου να ανοίγουν και να επιτυγχάνεται καλός αερισμός των αιθουσών.
6. Προβλέπονται σταθερές ομάδες μαθητών σε αθλήματα και άλλες δραστηριότητες.
7. Ο προαυλισμός της Α? τάξης θα γίνεται στο γήπεδο βόλεϊ μέχρι την συρόμενη πόρτα του γυμνασίου. Ο προαυλισμός της Β? τάξης θα γίνεται στην είσοδο του σχολείου και στον χώρο μπροστά από τα γραφεία των καθηγητών, μέχρι τις βρύσες. Ο προαυλισμός της Γ΄ τάξης θα γίνεται στο γήπεδο μπάσκετ.
8. Θα υπάρχουν 5 εφημερεύοντες ανά ομάδα στους εξής χώρους: είσοδος, μπροστά από τα γραφεία των καθηγητών, αυλή, μπροστά από τις τουαλέτες των μαθητών και στον όροφο.
9. Τα μαθήματα θα πραγματοποιούνται στις αίθουσες με ανοιχτές τις πόρτες και τα παράθυρα.
10. Όλοι οι μαθητές θα φορούν μάσκες τόσο στους εσωτερικούς όσο και στους εξωτερικούς χώρους. Κατά την προσέλευση τη Δευτέρα 12-4-2021 όλοι οι μαθητές θα προμηθευτούν υφασμάτινη μάσκα και πρέπει να μεριμνήσουν ώστε να έχουν και μια εφεδρική στην τσάντα τους.
11. Θα διενεργείται αυτοδιαγωνιστικό τεστ κορωνοϊού δύο φορές την εβδομάδα (Δευτέρα και Πέμπτη) για κάθε μαθητή και εκπαιδευτικό, προκειμένου να εξασφαλίσουμε τη μέγιστη δυνατή προστασία της εκπαιδευτικής κοινότητας. Γονείς, κηδεμόνες, μαθητές και εκπαιδευτικοί θα παραλαμβάνουν δωρεάν το self-test, μαζί με ενημερωτικό υλικό από το φαρμακείο, χρησιμοποιώντας τον ΑΜΚΑ τους. Οι μαθητές/οι εκπαιδευτικοί θα κάνουν τα self-tests στο σπίτι τους. Συστήνεται το τεστ να γίνεται το ίδιο πρωί ή το προηγούμενο βράδυ. Άρα το πρώτο τεστ θα μπορεί να γίνει την Κυριακή το βράδυ ή την Δευτέρα το πρωί. Γονείς, μαθητές και εκπαιδευτικοί θα δηλώνουν το αποτέλεσμα του self-test μέσω της πλατφόρμας self-testing.gov.gr, στην οποία θα εισέρχονται με τους κωδικούς taxisnet, καταχωρώντας συγκεκριμένα στοιχεία, όπως πατρώνυμο, μητρώνυμο, ΑΜΚΑ και το αποτέλεσμα του self-test. Αν το self-test είναι αρνητικό για τους μαθητές, θα εκδίδεται σχολική κάρτα μέσω της πλατφόρμας self-testing.gov.gr. Οι μαθητές θα φέρουν τη σχολική κάρτα μαζί τους όλη την εβδομάδα και θα την επιδεικνύουν στους εκπαιδευτικούς την πρώτη ώρα της Δευτέρας και της Πέμπτης. Για τους εκπαιδευτικούς, θα εκδίδεται η δήλωση αρνητικού αποτελέσματος μέσω της πλατφόρμας self-testing.gov.gr. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει πρόσβαση σε εκτυπωτή, οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί θα μπορούν να γράφουν μια χειρόγραφη δήλωση που θα περιέχει τα ίδια στοιχεία με τη σχολική κάρτα/ τη δήλωση αρνητικού αποτελέσματος. Αν το self-test είναι θετικό Θα εκδίδεται δήλωση θετικού αποτελέσματος μέσω της πλατφόρμας self-testing.gov.gr για τη διενέργεια δωρεάν επαναληπτικού rapid test σε δημόσια δομή. Αν το επαναληπτικό τεστ είναι θετικό, θα ακολουθείται το πρωτόκολλο του ΕΟΔΥ. Αν το επαναληπτικό τεστ είναι αρνητικό, οι μαθητές/εκπαιδευτικοί θα λαμβάνουν σχετική βεβαίωση από το σημείο εξέτασης και επιστρέφουν στο σχολείο.
12. Τα αυτοδιαγωνιστικά τεστ θα είναι υποχρεωτικά και απαραίτητα για την προσέλευση στο σχολείο.
13. Οι απουσίες μαθητών σχετικά με τον κορωνοϊό COVID-19 καταγράφονται, αλλά δεν προσμετρώνται στις ακόλουθες περιπτώσεις: α) Αν νοσεί από κορωνοϊό COVID-19 ο ίδιος ο μαθητής ή κάποιος που κατοικεί στο σπίτι του, με απαραίτητη προσκόμιση ιατρικής βεβαίωσης. β) Αν ο μαθητής ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου, όπως έχουν οριστεί από τον ΕΟΔΥ, με απαραίτητη προσκόμιση ιατρικής βεβαίωσης από τον θεράποντα ιατρό ή από ιατρό της σχετικής ειδικότητας γ) Μαθητής που έχει υποβληθεί σε μοριακή διαγνωστική εξέταση για τον κορωνοϊό COVID-19 και για όσο χρόνο αναμένει την έκδοση του αποτελέσματος. Όσοι μαθητές νοσούν με covid ή νοσεί μέλος της οικογένειάς τους δεν έρχονται στο σχολείο, ενημερώνουν τη διεύθυνση και αποστέλλουν τα αποτελέσματα των τεστ στο εμαιλ του σχολείου. Δίνεται η δυνατότητα συμμετοχής σε διαδικτυακό τμήμα, χωρίς η παρακολούθηση να είναι υποχρεωτική.
14. Όσον αφορά τη δικαιολόγηση απουσιών των μαθητών που συνοικου?ν με α?τομα που πα?σχουν απο? σοβαρο?/α? υποκει?μενο/α νο?σημα/τα αναμένουμε οδηγίες.
15. Θα καταρτιστεί νέο ωρολόγιο πρόγραμμα το οποίο θα ανακοινωθεί στους μαθητές την Δευτέρα 12-4-20231 εξαιτίας των αδειών ειδικού σκοπού που έλαβαν κάποιοι καθηγητές.
16. Για την Δευτέρα 12-4-2021 το ωρολόγιο πρόγραμμα θα είναι το ίδιο με αυτό που υπήρχε κατά το κλείσιμο των σχολικών μονάδων με την μόνη διαφοροποίηση ότι τα τμήματα Α2 και Α5 θα προσέλθουν στο σχολείο την 2η διδακτική ώρα.
17. Οι μαθητές θα προσέλθουν κανονικά με τις τσάντες και τα βιβλία τους.
18. Βιβλία ή προσωπικά αντικείμενα που πιθανόν έχουν αφήσει οι μαθητές/τριες στο σχολείο πρέπει να απομακρυνθούν καθώς δυσχεραίνουν τις τακτικές απολυμάνσεις που θα πραγματοποιεί ο Δήμος Αγίας Παρασκευής.
19. Η ενημέρωση γονέων για λόγους ασφαλείας θα συνεχίσει να γίνεται μέσω email ή τηλεφωνικά.
20. Όσοι μαθητές/μαθήτριες/εκπαιδευτικοί δανείστηκαν ηλεκτρονικό εξοπλισμό από το σχολείο πρέπει να τον επιστρέψουν προκειμένου να «ξεχρεωθεί» ενυπόγραφα.
Ευχόμαστε καλή επάνοδο πρωτίστως με ασφάλεια.