11η συνάντηση μαθητικής δημιουργίας

Το σχολείο μας φέτος συμμετείχε στο 11ο Μαθητικό Φεστιβάλ του Δήμου Αγίας Παρασκευής:

Α. Με τη θεατρική του ομάδα. ΤΙΤΛΟΣ: «Ο Απρόσκλητος Επισκέπτης» της Αγκάθα Κρίστι ΔΙΑΣΚΕΥΗ: Γιάννης Σέρρης – Σπύρος Σουρβίνος ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ – ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ:Σοφία Αθανασοπούλου ΣΚΗΝΙΚΑ – ΚΟΥΣΤΟΥΜΙΑ: Μαίρη Ριζκ-Καρακατσάνη

Στο αστυνομικό αυτό μυθιστόρημα της διάσημης αγγλίδας συγγραφέως έργων μυστηρίου μια νύχτα με ομίχλη, στη Νότια Ουαλία, ο Μάικλ Σταργκουέντερ πέφτει με το αυτοκίνητό του σε ένα χαντάκι. Αναζητώντας βοήθεια μπαίνει στο πρώτο σπίτι που συναντά και εκεί βρίσκεται μπροστά στο πτώμα του Ρίτσαρντ Γουόργουικ. Δίπλα του η σύζυγός του, Λόρα Γουόργουικ με ένα πιστόλι στο χέρι δηλώνει ότι τον σκότωσε. Ο απρόσκλητος επισκέπτης αποφασίζει να την βοηθή σει σκηνοθετώντας έναν φόνο. Ποιόν, όμως, στην πραγματικότητα προστατεύει;

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ: Γιώργος Γιάννης (Μάικλ Σταργκουέντερ) – Χριστιάννα Γκούμα (Λόρα Γουόργουικ)- Άγγελος Κυριακόπουλος (Ρίτσαρντ Γουόργουικ) – Βασιλική Μοσχόβη(Δεσποινίς Μπένετ) – Μυρτώ Αθουσάκη (Τζαν Γουόργουικ) – Ανδριάνα Σιλιντζίρη(Κα Γουόργουικ) – Τηλέμαχος Παπαδούλης (Άνγκελ) – Χριστίνα Πύρρου (Επιθεωρήτρια Κρίστι) – Ελένη Ανδρώνη (Αρχιφύλακας Καντγουολάντερ) – Μιχάλης Ρεμούντης (Τζούλιαν Φαράρ)

Β. Με τη χορευτική ομάδα παραδοσιακών χορών (προετοιμασία κύριος Αναγνωστόπουλος)

ΧΟΡΟΙ Ζωναράδικος (Τραγούδι: Βασιλική) Χασάπικο (Τραγούδι: Φραγκοσυριανή) Ικαριώτικο Παλαιό (Τραγούδι: Ικαριώτικο Παλαιό)

Γ. Με τη Μυρτώ Αθουσάκη στο σύγχρονο χορό