Απουσίες των μαθητών που ανήκουν σε ευπαθή ομάδα

Δεν προσμετρώνται οι απουσίες των μαθητών που ανήκουν σε ευπαθή ομάδα ή συνοικούν με άτομο που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου
Α. Η απόφαση για τη δυνατότητα απουσίας των μαθητών από τη δια ζώσης διδασκαλία και ταυτόχρονα συμμετοχή σε διαδικτυακό τμήμα όσων ανήκουν σε ευπαθή ομάδα ή συνοικούν με άτομο που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου , ισχύει ήδη από το πρώτο τετράμηνο του τρέχοντος σχολικού έτους.
Β. Σχετικά έχουν ενημερωθεί όλοι οι Διευθυντές Εκπαίδευσης από τον Γενικό Γραμματέα του υπουργείου Παιδείας Αλ. Κόπτση ότι η απόφαση εξακολουθεί να ισχύει , προκειμένου να ν ενημερώσουν κι εκείνοι με τη σειρά τους , του Διευθυντές των σχολικών μονάδων .
Τα παραπάνω ανακοίνωσε σήμερα το υπουργείο Παιδείας, και σημειώνει πως εξυπακούεται ότι δεν προσμετρώνται οι απουσίες αυτών των μαθητών, καθότι συμμετέχουν σε διαδικτυακά μαθήματα.
Η συμμετοχή σε εξ αποστάσεως εκπαίδευση γίνεται κατόπιν υπεύθυνης δήλωσης του γονέα ή κηδεμόνα.
Σήμερα αναμένεται η έκδοση σχετικής Κοινής Υπουργικής Απόφασης που θα επιβεβαιώνει την ισχύ της υφιστάμενης απόφασης.