Οικονομική Ολυμπιάδα

Την Παρασκευή 16-04-2021 πραγματοποιήθηκε ο Περιφερειακός γύρος (2η φάση) της Οικονομικής Ολυμπιάδας με τη συμμετοχή της μαθήτριάς μας Αργυρώς Ναλμπάνη υπό την καθοδήγηση της υπεύθυνης καθηγήτριας Αικατερίνης Χαντζιάρα (Οικονομολόγος ΠΕ80) . Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά με το ίδιο σύστημα που διεξήχθη ο σχολικός γύρος, λόγω των προβλέψεων για την αντιμετώπιση της πανδημίας του COVID-19.
Η Οικονομική Ολυμπιάδα είναι ένας διεθνής διαγωνισμός οικονομικών γνώσεων που απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες Λυκείου της Ελλάδας και του εξωτερικού και φιλοδοξεί να συμβάλει στην περαιτέρω ανάπτυξη των δεξιοτήτων και των γνώσεων των μαθητών και των μαθητριών στο πεδίο των οικονομικών.
Η Οικονομική Ολυμπιάδα διεξάγεται κάθε χρόνο στην Τσεχία και τη Σλοβακία, ενώ φέτος θα διεξαχθεί για πρώτη φορά στην Ελλάδα, την Ουγγαρία, το Ηνωμένο Βασίλειο και σε άλλες χώρες.
Ευχόμαστε ολόψυχα Καλή Επιτυχία στην Αργυρώ!!