Ανακοίνωση σχετικά με τις θύρες εισόδου – εξόδου του σχολείου

Ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με το υπ’ αριθμόν 158513/Δ2/10-10-2019 έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων που μας κοινοποιήθηκε σήμερα, ισχύει η με αρ. πρωτ. 2368/Γ2/09-01-2007 εγκύκλιος του Υπουργείου Παιδείας με θέμα «Ασφάλεια των μαθητών».
Συγκεκριμένα:
Οι Διευθυντές των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης υποχρεούνται να φροντίζουν, ώστε οι θύρες εισόδου – εξόδου στο χώρο του σχολείου να παραμένουν κλειστές καθ’ όλη τη διάρκεια λειτουργίας του σχολείου.
Η εικόνα ίσως περιέχει: ουρανός, δέντρο και υπαίθριες δραστηριότητες Με αυτόν τον τρόπο διαφυλάσσεται η ασφάλεια των μαθητών και αποτρέπεται η είσοδος και έξοδος αυτών από τον προαύλιο χώρο του σχολείου καθώς και η είσοδος ατόμων που ουδεμία σχέση έχουν με την λειτουργία του σχολείου