Συμετοχή στο μαθητικό συνέδριο: «Ο Αριστοτέλης στο Λύκειο»

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β΄ Αθήνας και η Ελληνογαλλική Σχολή «Ευγένιος Ντελακρουά» διοργάνωσαν διήμερο αφιέρωμα για τον Αριστοτέλη, το οποίο περιλαμβάνει την πρώτη μέρα μαθητικό συνέδριο με θέμα: «Ο Αριστοτέλης στο Λύκειο» και τη δεύτερη μέρα επιμορφωτική ημερίδα για τους εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων αρμοδιότητας της Δ.Δ.Ε. Β΄ Αθήνας.

Σήμερα 9 Δεκεμβρίου 2016 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στο Αμφιθέατρο του Γαλλικού Ινστιτούτου το μαθητικό συνέδριο. Τις εργασίες του συνεδρίου, εκτός από πλήθος μαθητών, γονέων και εκπαιδευτικών, παρακολούθησε και ο υπεύθυνος της Γαλλικής Πρεσβείας για θέματα Παιδείας. Το 1ο ΓΕΛ Αγίας Παρασκευής συμμετείχε με δύο εισηγήσεις:

1η Εισήγηση:  «Περί ουρανού»: η συμβολή του Αριστοτέλη στη μελέτη του σύμπαντος.

Μαθητές/Μαθήτριες: Γιαννοπούλου Πετρούλα, Ζήκος Βασίλειος, Παπασπηλιοπούλου Σοφία, Τσώνης Ελευθέριος, Χρυσανθοπούλου Αικατερίνη

Επιστημονικά υπεύθυνοι καθηγητές: Γκρίνια Αθηνά-Φιλόλογος, Μπαλάσκας Αθανάσιος-Φυσικός Ραδιοηλεκτρολόγος

Δείτε την παρουσίασή μας ΕΔΩ.

2η Εισήγηση: «Η συμβολή του Αριστοτέλη στην Οικονομική Σκέψη».

Συνεργασία: ΓΕΛ Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος Pierce- 1ο ΓΕΛ Αγίας Παρασκευής- 1ο ΓΕΛ Χολαργού

Μαθητές/Μαθήτριες: Στέλιος Κυρμουτσέλης, Θεοδώρα Μαχειμάρη

Επιστημονικά υπεύθυνη καθηγήτρια: Κουρεμένου Ναθαλία-Οικονομολόγος

Δείτε την παρουσίασή μας ΕΔΩ.

Σημείωση: Όπου απεικονίζονται ανήλικοι μαθητές, έχουν συναινέσει εγγράφως οι γονείς/κηδεμόνες τους.

ΚοινοποίησηShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *