Ηλεκτρονική Αίτηση για εγγραφή, ή για ανανέωση εγγραφής ή για μετεγγραφή

Από τις 18 Ιουνίου 2020 και ώρα 09:00 έως τις 2 Ιουλίου 2020 και ώρα 23:59 θα μπορούν όσοι/-ες επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2020-2021, να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση».
Οι αιτήσεις γίνονται μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr, συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία.
Οι μαθητές/-τριες ή οι κηδεμόνες αυτών που συναντούν δυσκολία στη συμπλήρωση των απαραίτητων στοιχείων στην εφαρμογή e-eggrafes μπορούν να απευθύνονται στο help desk της εφαρμογής στα τηλέφωνα επικοινωνίας που βρίσκονται στην αρχική σελίδα της πλατ-φόρμας e-eggrafes (ΓΕ.Λ.: 2103443911, ΕΠΑ.Λ.: 2103443913) ή με e-mail μέσω της σελίδας «Επικοινωνία» της πλατφόρμας e-εγγραφές, εφόσον συνδεθούν, επιλέγοντας απαραίτητα τύπο σχολείου (ΓΕ.Λ. ή ΕΠΑ.Λ.). Επίσης, μπορούν να απευθύνονται στην πλησιέστερη σχολική μονάδα (Γυμνάσιο, ΓΕ.Λ.-ΕΠΑ.Λ.) της κατοικίας τους τις ώρες λειτουργίας της εκτός των ημερών και ωρών που διενεργούνται οι Πανελλαδικές Εξετάσεις.
ΒΗΜΑΤΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ-ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ-ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗΣ
ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ
  • 1ο βήμα: Θα υποβάλλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής», μέσω της εφαρμογής e-eggrafes στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://e-eggrafes.minedu.gov.gr, συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία, από τη 18η Ιουνίου 2020 και ώρα 09:00 έως και τη 2η Ιουλίου 2020 και ώρα 23:59.
  • 2ο βήμα: Μετά την λήξη της παραπάνω προθεσμίας θα ενημερωθούν για την οριστική κατανομή των μαθητών σε συγκεκριμένο ΓΕ.Λ ή ΕΠΑ.Λ. πάλι μέσα από την εφαρμογή e-eggrafes.
  • 3ο βήμα: Θα κατεβάσουν το ηλεκτρονικό αρχείο με το αποτέλεσμα της κατανομής.
  • 4ο βήμα: Θα συμπληρώσουν Υπεύθυνη Δήλωση μέσω της ιστοσελίδας του https://www.gov.gr/ στην οποία θα αναγράφονται τα εξής (ελεύθερο κείμενο):
  • α) Είμαι ο νόμιμος κηδεμόνας του/της μαθητής/τριας???????????????
  • β) Αποδέχομαι την ηλεκτρονική ενημέρωση για ζητήματα της πορείας φοίτησης του/της μαθητή/τριας και η ηλεκτρονική διεύθυνση για την παραλαβή των ηλεκτρονικών μηνυμάτων είναι η ακόλουθη?????
  • γ) Ο/Η εγγραφόμενος/η μαθητής/τρια δεν φοιτά σε άλλο Γενικό Λύκειο ή Επαγγελματικό Λύκειο ή σχολείο της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης οποιουδήποτε Υπουργείου ή σε σχολή της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης ή στο μεταλυκειακό έτος-τάξη μαθητείας των ΕΠΑ.Λ. ή σε Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) ή αντίστοιχων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων του εξωτερικού.
  • δ) Ο/Η εγγραφόμενος/η μαθητής/τρια δεν είναι κάτοχος Απολυτηρίου ΕΠΑ.Λ.
  • 5ο βήμα: Θα αποστείλουν στο email του σχολείου τα ηλεκτρονικά αρχεία των βημάτων 3 και 4 μέχρι την έναρξη των μαθημάτων (7 Σεπτεμβρίου).
ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι μαθητές/τριες που θα εγγραφούν στην Α? τάξη πρέπει να αποστείλουν απαραίτητα και το Ατομικό Δελτίο Υγείας του μαθητή (ΑΔΥΜ) προκειμένου να συμμετάσχουν στο μάθημα της φυσικής αγωγής.