9o Εντατικό Σεμινάριο Εφηβικής Ιατρικής

Το 1ο Γενικό Λύκειο Αγίας Παρασκευής ως μέλος του Δικτύου Σχολικών Μονάδων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β? Αθήνας «Σημερινός Μαθητής ? Αυριανός Ενεργός Πολίτης του Κόσμου», συμμετείχε στο 9o Εντατικό Σεμινάριο Εφηβικής Ιατρικής παρουσιάζοντας μια ερευνητική εργασία σχετικά με τον ελεύθερο χρόνο των εφήβων. Η ομάδα του σχολείου μας αποτελούταν από τους:

1. Τηλελή Πέτρο, μαθητή της Β? τάξης.
  2. Τσακίρη Αικατερίνη, μαθήτρια της Β? τάξης.
  3. Αθανάσιο Μπαλάσκα, εκπαιδευτικό και μέλος του προγράμματος.

Στην παρουσίαση της εργασίας μας συμμετείχε ως βασική ομιλήτρια η κυρία Αντωνία Παπατριανταφύλλου, συντονίστρια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Comenius Regio 2013-15 της Διεύθυνσης Δ.Ε. Β? Αθήνας για την Αθήνα και την Κύπρο.

Για την εισήγηση μας εργάστηκε όλο το τμήμα Β6 του σχολείου μας υπό την πολύτιμη καθοδήγηση της κυρίας Κουρεμένου Ναθαλίας, υποδιευθύντριας του 1ου Γενικού Λυκείου Αγίας Παρασκευής και υπεύθυνη του προγράμματος.

To 9o Εντατικό Σεμινάριο Εφηβικής Ιατρικής, πραγματοποιείται στις 1-2 Απριλίου 2016, στην Ελληνοαμερικάνικη Ένωση (Μασσαλίας 22), υπό την αιγίδα των Επιστημονικών Οργανισμών «Μαζί για την Εφηβική Υγεία» και της «Ελληνικής Εταιρίας Εφηβικής Ιατρικής», σε συνεργασία με την Μονάδα Εφηβικής Υγείας (Μ.Ε.Υ.), Β? Παιδιατρική Κλινική Πανεπιστημίου Αθηνών, Νοσοκομείο Παίδων «Π. & Α. Κυριακού».

Για να δείτε το εισαγωγικό μας βίντεο πατήστε ΕΔΩ.

Για να δείτε την παρουσίασή μας πατήστε ΕΔΩ.

Σημείωση: Η ανάρτηση στο διαδίκτυο του οπτικοακουστικού υλικού στο οποίο εμφανίζονται ανήλικοι μαθητές έγινε κατόπιν έγγραφης συγκατάθεσης των γονέων ή κηδεμόνων τους και πάντα στα πλαίσια της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Φωτογραφίες: Μπαλάσκας Αθανάσιος