Επικαιροποίηση για την ώρα προσέλευσης στον αγιασμό

Σε συνέχεια της ενημέρωσης που είχαμε σήμερα το μεσημέρι αναγκαζόμαστε να αλλάξουμε τον προγραμματισμό μας για τις 14 Σεπτέμβρη 2020, ημέρα του αγιασμού. Συγκεκριμένα οι μαθητές και μαθήτριες πρέπει να βρίσκονται στο σχολείο 8.15 π.μ. Θα τους διανεμηθούν μάσκες και θα μπουν στα τμήματά τους σύμφωνα με τις οδηγίες του Διευθυντή. Εκεί ο κάθε εκπαιδευτικός θα προβεί:

1. Στην επεξήγηση και συζήτηση για την πιστή εφαρμογή των κανόνων καθαριότητας και υγιεινής και λοιπών μέτρων προστασίας και πρόληψης βάσει των σχετικών οδηγιών του ΕΟΔΥ
  2. Στην εμβάθυνση επί του περιεχομένου του έντυπου ενημερωτικού υλικού που έχει σταλεί (117512/ΓΔ4/08-09-2020)

Στη συνέχεια θα μοιραστούν τα βιβλία ανά τμήμα και οι μαθητές/τριες θα επιστρέψουν στην αίθουσά τους.

Ο αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στις 11.00 π.μ. στον αύλειο χώρο του σχολείου με εκπροσώπους των εκπαιδευτικών και των μαθητών/τριών και στη συνέχεια ο ιερέας θα επισκεφθεί όλες τις αίθουσες της σχολικής μονάδας, όπου θα παρευρίσκονται οι λοιποί μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί.  Ακολούθως θα αποχωρήσουν.

Οι μαθητές/τριες πρέπει απαραίτητα να φέρουν δική τους τσάντα για να παραλάβουν τα σχολικά βιβλία.