Επιλογή στη δράση STEM 3.0, 3d printers

Σε συνέχεια της «Πρόσκλησης ενδιαφέροντος για συμμετοχή στην eTwinning δράση για το STEM 3.0» και στην κατηγορία «STEM 3.0, 3d printers» από τις 136 μοναδικές αιτήσεις που υποβλήθηκαν, οι 95 πληρούσαν τα κριτήρια επιλογής, σύμφωνα με όσα δήλωσαν οι αιτούντες εκπαιδευτικοί και από τις 96 αιτήσεις επιλέχτηκαν 40 σχολεία. Μέσα σε αυτά έχουμε την χαρά να είναι και το δικό μας σχολείο, το οποίο θα παραλάβει τον 3d εκτυπωτή και θα υλοποιήσει κατά το σχολικό έτος 2021-2022 έργο προσανατολισμένο στο STEM. Η επιβράβευση έρχεται ως αποτέλεσμα των δράσεων που ξεκίνησε ο εκπαιδευτικός μας κ. Μπαλάσκας Αθανάσιος ΠΕ04.01 με κιτ ρομποτικής Arduino και συνέχισε ο κ. Σαραντόπουλος Ιωάννης ΠΕ86. Θεμελιώδης ήταν η συμβολή της κας Ταράτσα ΠΕ88.01 που είχε εγγράψει το σχολείο σε αρκετά έργα eTwinning τα προηγούμενα χρόνια.