Συμμετοχή στο eTwinning

Εδώ και λίγες μέρες το 1ο Γενικό Λύκειο Αγίας Παρασκευής αποτελεί μέλος της etwinning Κοινότητας για τα σχολεία της Ευρώπης, υλοποιώντας πρόγραμμα με θέμα : ?Μεσογειακή διατροφή από την ελληνική αρχαιότητα και τους ρωμαϊκούς χρόνους μέχρι σήμερα (The Mediterranean diet from Greco-Roman antiquity to today)?. Το πρόγραμμα έχει εγκριθεί από την Εθνική Υπηρεσία Στήριξης του eTwinning και υλοποιείται στο πλαίσιο της διαδικτυακής αδελφοποίησης του σχολείου μας με το Liceo Statale “P. Calamandrei”, στη Νάπολη της Ιταλίας. Γλώσσα επικοινωνίας : Αγγλικά. Υπεύθυνη του προγράμματος είναι η δραστήρια καθηγήτρια μας Ασημίνα Ταράτσα (ΠΕ14-Γεωπόνος).

Λίγα λόγια για τo etwinning

Tο eTwinning είναι μια ευρωπαϊκή δράση μέσω της οποίας σχολεία από διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες, κάνοντας χρήση εργαλείων Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) συνεργάζονται ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη. Από το 2014 η ευρωπαϊκή δράση eTwinning ενισχύεται ως μέρος του προγράμματος Erasmus+ (2014-2020), παίζοντας κεντρικό ρόλο στην υποστήριξη όλων των τύπων ευρωπαϊκής συνεργασίας, στο πεδίο της σχολικής εκπαίδευσης. Η καρδιά του eTwinning έγκειται σε μια πολυσύνθετη ψηφιακή πλατφόρμα, προσβάσιμη στο www.etwinning.net και διαθέσιμη σε 28 γλώσσες.

14-11-2018: Το 1ο ΓΕ.Λ. Αγίας Παρασκευής στην Πομπηία