Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2018

Το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας πραγματοποιεί στις 6 Φεβρουαρίου 2018 κεντρική εκδήλωση στο αμφιθέατρο του Υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών με αφορμή την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου που γιορτάζεται ταυτόχρονα σε 160 χώρες σε όλο τον κόσμο με κεντρικό σύνθημα: «Δημιούργησε, επικοινώνησε και μοιράσου το σεβασμό. Ένα καλύτερο διαδίκτυο ξεκινά από εσένα». Η εκδήλωση τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Το 1ο Γενικό Λύκειο Αγίας Παρασκευής θα συμμετάσχει στην εκδήλωση με τον υποδιευθυντή του κ. Αθανάσιο Μπαλάσκα.

Επίσης, το σχολείο μας συμμετείχε με το μαθητή του Γ3 Σδράλια Ιωάννη στον πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό με τίτλο «Θετικό Περιεχόμενο στο διαδίκτυο» που διοργανώθηκε το προηγούμενο χρονικό διάστημα από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου. Συμμετείχαν περισσότερα από 300 σχολεία όλων των βαθμίδων από ολόκληρη την επικράτεια και οι δημιουργίες των παιδιών ξεπέρασαν τις προσδοκίες, καθιστώντας τη ψηφοφορία για την ανάδειξη των νικητών, πολύ δύσκολη διαδικασία. Η αφίσα του σχολείου φαίνεται παρακάτω.