Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Καινοτομίας για τις έξυπνες πόλεις

Η σχολική χρονιά κλείνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο με την πρόκριση της ομάδας “ProtoSci” του 1ου Γενικού Λυκείου Αγίας Παρασκευής στις 15 καλύτερες ομάδες στα πλαίσια του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Καινοτομίας για τις έξυπνες πόλεις City Challenge Crowdhackathon Smartcity 2 που διοργανώνει η Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδας.

Η πρόταση των μαθητών μας θα παρουσιάσει στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος στις 30 Ιουνίου 2018 και ελπίζουμε σε ακόμα μεγαλύτερη διάκριση. Στην συνέχεια η πρόταση θα κατατεθεί στις αρμόδιες υπηρεσίες του Δήμου Αγίας Παρασκευής προκειμένου να αξιοποιηθεί.

Ομάδα «ProtoSci». 1. Λιολίτσας Iωάννης, (Μαθητής Β? Λυκείου) 2. Μενουδάκος Μιχαήλ, (Μαθητής Β? Λυκείου) 3. Νικολόπουλος Δημήτριος (Μαθητής Β? Λυκείου)

Επιβλέποντες καθηγητές: 1. Μπαλάσκας Αθανάσιος: Φυσικός Ραδιοηλεκτρολόγος 2. Ασημακόπουλος Χρήστος: Μαθηματικός