Θρησκείες: Πολιτισμός και φανατισμός

Ερευνητική Εργασία » Θρησκείες: Πολιτισμός και φανατισμός
Σκοπός της παρούσας έρευνας του Β? τετραμήνου ήταν οι μαθητές:
  • Να μελετήσουν τις βασικές θρησκείες του κόσμου.
  • Να καταγράψουν τα «πιστεύω» και τον τρόπο οργάνωσής τους.
  • Να ερευνήσουν την επίδραση τους στον πολιτισμό και τον τρόπο ζωής των ανθρώπων.
  • Να καταγράψουν φαινόμενα θρησκευτικού φανατισμού και να αναζητήσουν τις βαθύτερες αιτίες τους.

Ο άνθρωπος είναι ον θρησκευτικό. Το φαινόμενο της θρησκείας επηρέασε και επηρεάζει την ανθρώπινη ζωή σε όλες της τις εκδηλώσεις, άλλοτε αρνητικά και άλλοτε θετικά. Για το σκοπό αυτό οι μαθητές θα μελετήσουν τις βασικές θρησκείες του κόσμου, θα καταγράψουν  τα «πιστεύω» τους και θα ερευνηθεί η επίδραση τους μέσα στην ιστορία όσον αφορά την τέχνη, τον πολιτισμό και τον τρόπο ζωής των ανθρώπων. Τέλος θα καταγραφούν φαινόμενα θρησκευτικού φανατισμού και θα αναζητηθούν οι βαθύτερες αιτίες τους. Έτσι θεωρείται σημαντική η προσέγγιση του θέματος από τους μαθητές, μέσω δραστηριοτήτων οι οποίες εμπίπτουν στα παρακάτω γνωστικά πεδία:

• Ανθρωπιστικές και Κοινωνικές Επιστήμες: Αναζήτηση πληροφοριών για τις κοινωνικές, οικονομικές και πολιτιστικές επιπτώσεις των θρησκειών μέσω διαθεματικής προσέγγισης με άλλα διδασκόμενα μαθήματα.
  • Φυσικές Επιστήμες, Μαθηματικά και Τεχνολογία: Οι μαθητές θα μάθουν να ερμηνεύουν μελέτες και στατιστικά στοιχεία που αφορούν την επιρροή των θρησκειών ανά τον κόσμο.
  • Στη ερευνητική εργασία λοιπόν, θα συσχετιστούν μαθήματα όπως τα Θρησκευτικά, η Κοινωνιολογία και τα Μαθηματικά.
Για να δείτε την εργασία των μαθητών πατήστε ΕΔΩ.