Κομποστοποίηση

Σχολικό έτος 2017-2018

Με πολύ φαντασία κι ενθουσιασμό οι μαθητές των δύο τμημάτων της Α’ Λυκείου, που παρακολουθούν το μάθημα επιλογής «Διαχείριση Φυσικών Πόρων» συνέχισαν την περσινή παράδοση κατασκευάζοντας έναν αυτοσχέδιο κομποστοποιητή. Πολύτιμοι αρωγοί στην προσπάθεια αυτή ήταν οι δύο διδάσκοντες του μαθήματος κα Ταράτσα και κος Πλέγας, ο κος Σαραντόπουλος για την προμήθεια των ξύλων, η φύλακας του σχολείου κα Χαροκόπου και η διοίκηση του σχολείου που υποστηρίζει τέτοιες δράσεις. Ελπίζουμε ότι με την αναμενόμενη ένταξη του Δήμου Αγίας Παρασκευής σε πρόγραμμα κομποστοποίησης το σχολείο μας να προμηθευτεί τον ειδικό καφέ κάδο.

Σχολικό έτος 2016-2017

Με αφορμή την ερευνητική εργασία του τμήματος Α1 με θέμα: «Διατροφή και Περιβάλλον», ξεκινάμε στο σχολείο μας πρόγραμμα κομποστοποίησης, δηλαδή τη δημιουργία οργανικού χώματος πλούσιο σε θρεπτικά στοιχεία από τα οικιακά απορρίματα φυτικής προέλευσης και τα ξερόχορτα από τις γλάστρες. Καλούμε τους μαθητές του σχολείου να συμμετάσχουν σε αυτήν τη δραστηριότητα για να δημιουργήσουμε το δικό μας βιολογικό λίπασμα.Υπεύθυνη για τη δράση είναι η καθηγήτριά μας κυρία Ασημίνα Ταράτσα.

Για περισσότερες πληροφορίες για την κομποστοποίηση πατήστε ΕΔΩ.