Σπάζοντας τους φραγμούς στην εκπαίδευση

Το 1ο Γενικό Λύκειο Αγίας Παρασκευής συμμετείχε στην εκδήλωση με τίτλο: «Σπάζοντας τους φραγμούς στην εκπαίδευση: συνεργατικές δράσεις – καλές παιδαγωγικές πρακτικές» που πραγματοποιήθηκε σήμερα 4-12-2017 στην αίθουσα «Ζακλίν Ντε Ρομιγί» του Υπουργείου Παιδείας. Η εκδήλωση διοργανώθηκε με αφορμή την παγκόσμια ημέρα των Ατόμων με Αναπηρία. Χαιρετισμό απηύθυναν οι:

1 .Κωνσταντίνος Γαβρόγλου, Υπουργός Παιδείας, Έρευνας & Θρησκευμάτων 2. Γεώργιος Μόσχος, Βοηθός Συνήγορος του Πολίτη για τα δικαιώματα του παιδιού 3. Κωνσταντίνος Χόρτης, Αναπληρωτής Πρόεδρος ΕΣΑμεΑ 4. Αθηνά Ζώνιου-Σιδέρη, Ομότιμη Καθηγήτρια Ειδικής Αγωγής, Τμήμα Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία, ΕΚΠΑ 5. Παναγιώτης Κασσιανός, Προϊστάμενος Διεύθυνσης Ειδικής Αγωγής & Εκπαίδευσης

Συμμετείχαν τα σχολεία: 1. Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο-Λύκειο Σκύδρας 2. Γυμνάσιο Μυλοτόπου 3. Ολοήμερο ειδικό δημοτικό σχολείο Κωφών-Βαρηκόων Πάτρας 4. Ειδικό νηπιαγωγείο Κωφών-Βαρηκόων Πάτρας 5. 43ο δημοτικό σχολείο Πατρών 6. ΕΕΕΕΚ Αγ. Δημητρίου 7. 1ο ΕΠΑΛ Ν. Ιωνίας 8. Ειδικό Γυμνάσιο &Λύκειο Κωφών & Βαρήκοων Αγίας Παρασκευής 9. 3ο ΓΕΛ Αγίας Παρασκευής 10. 3ο Γυμνάσιο Αγίας Παρασκευής 11. 1ο ΓΕΛ Αγίας Παρασκευής 12. Εκκλησιαστικό Λύκειο Ριζαρείου Σχολής

Για άλλη μία φορά τα παιδιά απέδειξαν ότι «φραγμοί» στην εκπαίδευση δεν υπάρχουν. Οι μαθητές από όλα τα σχολεία Κωφών και Βαρήκοων αγκαλιάστηκαν από τους «ακούοντες» συμμαθητές τους σε μία εκδήλωση γεμάτη συμβολισμούς.

Ευχαριστούμε θερμά τους μαθητές Θαμπάτ Αλέξανδρο, Θανόπουλο Γεώργιο, Κουλάκο Αλέξανδρο, Καλό Γεώργιο και τους εκπαιδευτικούς Ασημακόπουλο Χρήστο και Αναγνωστόπουλο Χαράλαμπο για την άξια εκπροσώπηση του σχολείου μας. Ευχαριστούμε τους μαθητές των τμημάτων Β3 και Α2 για τη άριστη συνεργασία τους κατά τη διάρκεια της παραμονής μας στο χώρο του Υπουργείου και τους συνοδούς καθηγητές Ντελκή Μαρία, Μανδράκου Γεωργία, Στάθη Σταυρούλα και Μπαλάσκα Αθανάσιο.