Παράδοση τεχνολογικού εξοπλισμού

Στο πλαίσιο του έργου του Υπουργείου Παιδείας με τίτλο «Προμήθεια και εγκατάσταση εξοπλισμού ΤΠΕ σε Σχολικές Μονάδες Γενικής και Επαγγελματικής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφέρειας Αττικής» (5041467) ? ΠΕΠ Αττικής 2014-2020, το σχολείο μας παρέλαβε σήμερα 12 σύγχρονους σταθερούς ηλεκτρονικούς υπολογιστές (οθόνη, κεντρική μονάδα, πληκτρολόγιο, ποντίκι), 3 βιντεοπροβολείς και 2 εκτυπωτές. Όλο το υλικό προορίζεται αποκλειστικά για μαθητική χρήση. Τα τελευταία έξι χρόνια το σχολείο έχει εκσυγχρονιστεί πλήρως όσον αφορά την υλικοτεχνική του υποδομή με ενέργειες της Σχολικής Επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Αγίας Παρασκευής, του Υπουργείου Παιδείας, της Διοίκησης του σχολείου, αλλά και με πρωτοβουλία φυσικών προσώπων μέσω δωρεών. Θα εκμεταλλευτούμε τον εξοπλισμό με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, καθώς η παλαιότητα του κτιρίου δημιουργεί επιπλέον δυσκολίες. Το ιδανικό ήταν κάθε αίθουσα διδασκαλίας να είχε πρόσβαση στο διαδίκτυο προκειμένου να αξιοποιούνται οι γνώσεις των εκπαιδευτικών στη διδασκαλία με τη χρήση ΤΠΕ. Ευελπιστούμε ότι η σχολική επιτροπή θα βρει τρόπο να υλοποιήσει, έστω και σταδιακά, το αίτημα αυτό.