Μαθητικό Συνέδριο Έρευνας και Επιστήμης

Είναι μεγάλη τιμή για το 1ο Γενικό Λύκειο Αγίας Παρασκευής που για δεύτερη συνεχόμενη φορά παρουσίασε την επιστημονική του εργασία στο Μαθητικό Συνέδριο Έρευνας και Επιστήμης με κριτές, που συνδιοργανώθηκε στο Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. «Δημόκριτος», από το ΥΠ.Π.Ε.Θ., την Ε.Λ.Μ.Ε. Πρότυπων και Πειραματικών Σχολείων, το Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. «Δημόκριτος», το Πανεπιστήμιο Πατρών και από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Η ομάδα μας φέτος αποτελούνταν από τους μαθητές Λιολίτσα Ιωάννη (Γ΄ τάξη) και Νικολόπουλο Δημήτριο (Γ? τάξη) και τους εκπαιδευτικούς Μπαλάσκα Αθανάσιο, Φυσικό Ραδιοηλεκτρολόγο-Υποδιευθυντή του 1ου ΓΕ.Λ. Αγίας Παρασκευής και Ασημακόπουλο Χρήστο-Μαθηματικό. Πολύ ευχάριστο ήταν το γεγονός ότι φέτος και άλλο ένα σχολείο του Δήμου Αγίας Παρασκευής, το 4ο ΓΕ.Λ., συμμετείχε με προφορική εργασία, γεγονός που αποδεικνύει ότι όταν υπάρχει πραγματική θέληση από όλους τους εμπλεκόμενους το δημόσιο σχολείο δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα ιδιωτικά, πρότυπα και πειραματικά σχολεία! Ελπίζουμε ότι κάποιες ιδέες των μαθητών/τριων να υλοποιηθούν σύντομα. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά!