Διαδικτυακές ενημερώσεις για τα προπτυχιακά τμήματα των πανεπιστημίων

Το σχολικό έτος 2019-2020, λίγο πριν την αναστολή της δια ζώσης λειτουργίας των σχολικών μονάδων, το 1ο Γενικό Λύκειο Αγίας Παρασκευής είχε διοργανώσει σειρά διδακτικών επισκέψεων της Γ? τάξης στα πανεπιστήμια της Αττικής προκειμένου οι μαθητές/τριες να ενημερωθούν για τα προπτυχιακά προγράμματα σπουδών που προσέφεραν. Συγκεκριμένα είχαμε επισκεφτεί το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, το Πανεπιστήμιο Πειραιώς και το Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (τμήματα Ιατρικής, Οδοντιατρικής, Φυσικής, Μαθηματικό, Δημόσιας Διοίκησης).
Φέτος λόγω της πανδημίας θα συμμετάσχουμε σε διαδικτυακές ενημερώσεις για τα προπτυχιακά τμήματα των πανεπιστημίων. Την αρχή θα κάνουμε στις 18 Μαρτίου 2021, όπου ομάδα μαθητών μας θα παρακολουθήσει τη διαδικτυακή ενημερωτική εκδήλωση λυκείων για προπτυχιακές σπουδές στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Υπεύθυνη καθηγήτρια: Χαντζιάρα Αικατερίνη (Οικονομολόγος)