Επίσκεψη στην 111 Πτέρυγα Μάχης

Ευχαριστούμε θερμά τον Διοικητή της 111 Πτέρυγας Μάχης στην Ν. Αγχίαλο του Βόλου για την ειδική άδεια που έδωσε στο σχολείο μας προκειμένου να επισκεφτεί μία από τις «φωλιές» των «γερακιών» της Πολεμικής μας Αεροπορίας. Ακούσαμε λίγα λόγια για την ιστορία της μονάδας και γνωρίσαμε από κοντά τους πιλότους μας που χειρίζονται και αξιοποιούν μαχητικά αεροσκάφη δεκάδων εκατομμυρίων ευρώ για τη διασφάλιση της κυριαρχίας και της εδαφικής ακεραιότητας της χώρας μας ημέρα και νύχτα. Κάποιοι από τους σημερινούς μας μαθητές θα συνεχίσουν το έργο τους. Είμαστε περήφανοι τόσο για τους μαθητές και τις μαθήτριές μας, όσο και για τα παιδιά της Πολεμικής μας Αεροπορίας!

Λίγα λόγια

Το έμβλημα της Μονάδας εγκρίθηκε επίσημα το 1976. Απεικονίζει τρεις γλάρους, σύμβολο ειρηνικής διάθεσης, με φόντο σχηματισμό τριών αεροσκαφών, σύμβολο μαχητικής ισχύος, που με τα ίχνη τους παραπέμπουν στον αριθμό 111 της Πτέρυγας.