4ος Πανελλήνιος Σχολικός Διαγωνισμός για τους 17 Παγκόσμιους στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης

Το 1ο ΓΕΛ Αγίας Παρασκευής θα συμμετάσχει στον 4ο Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό για τους 17 Παγκόσμιους στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης, με τη δημιουργία «Αφίσας» από τη μαθήτρια του Β2 Αργυρώ Ναλμπάνη.
Για σειρά ετών το σχολείο μας πραγματοποιεί περιβαλλοντικές δράσεις με στόχο την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με την βιώσιμη ανάπτυξη και έναν τρόπο ζωής σε αρμονία με τη φύση.
Η δημιουργία της αφίσας αποτελεί μέρος μιας σειράς προγραμματισμένων δραστηριοτήτων, που αποσκοπούν στην αλλαγή νοοτροπίας ολόκληρης της σχολικής κοινότητας για μια πιο ποιοτική ζωή.
Η δραστηριότητα υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του «Στόχου 12: Υπεύθυνη Παραγωγή και Κατανάλωση για την Βιώσιμη Ανάπτυξη», σύμφωνα με την απόφαση που λήφθηκε στην Νέα Υόρκη το Σεπτέμβριο του 2015 από τη Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών.