Συμμετοχή στην ευρωπαϊκή εβδομάδα κώδικα

Τo 1o Γενικό Λύκειο Αγίας Παρασκευής συμμετέχει στην ευρωπαϊκή εβδομάδα κώδικα με την Α? Λυκείου και τον καθηγητή πληροφορικής κ. Διβάνη Στυλιανό. Γνωρίζουμε τις γλώσσες HTML5 και CSS και συστηνόμαστε στον κόσμο μέσα από τις προσωπικές μας ιστοσελίδες! Όλοι οι μαθητές της Α΄ Τάξης του σχολείου μας συμμετέχουν ενεργά μέσα από τα μαθήματα σχεδίασης και ανάπτυξης μιας ιστοσελίδας στην ευρωπαϊκή εβδομάδα κώδικα. Συγκεκριμένα, με κώδικα HTML5 θα παρουσιάσουμε το περιεχόμενό μας στον παγκόσμιο ιστό και με κώδικα CSS θα το ομορφύνουμε, υλοποιώντας ο καθένας μας μια προσωπική ιστοσελίδα.
Κατανοούμε τον κόσμο που εξελίσσεται ταχύτατα γύρω μας, διευρύνουμε τις γνώσεις μας, αναπτύσσουμε δεξιότητες, προτείνουμε νέες ιδέες και καινοτομούμε.