Ενημερωτική συνάντηση στο πλαίσιο της διάχυσης των αποτελεσμάτων του προγράμματος ERASMUS+

Στο πλαίσιο της διάχυσης των αποτελεσμάτων του προγράμματος ERASMUS+/Δράση ΚΑ1 που υλοποιούμε φέτος με θέμα: “Σχολείο και αειφόρος Ανάπτυξη”, πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 30-1-20 ενημερωτική συνάντηση στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας.

Οι εκπαιδευτικοί που παρακολούθησαν το σχετικό σεμινάριο στο Middelfart της Δανίας (κα Ασημίνα Ταράτσα-Γεωπόνος, κ. Μιχάλης Καϊσίδης-Χημικός, κ. Χρήστος Ασημακόπουλος-Μαθηματικός, κ. Ιωάννης Σαραντόπουλος-Πληροφορικής), μετέφεραν τις εμπειρίες της επίσκεψής τους σε εκπαιδευτικούς, μαθητές και εκπροσώπους γονέων του σχολείου. Παράλληλα, παρουσίασαν τα δυο εγκεκριμένα περιβαλλοντικά προγράμματα που θα υλοποιηθούν στο πλαίσιο της διάχυσης των αποτελεσμάτων, καθώς και το όραμά τους για την καλλιέργεια οικολογικής συνείδησης σε όλη τη σχολική κοινότητα.

Ευχαριστούμε θερμά την Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου για την Αειφορία κα Παπαζήση για την παρουσία της και για τις κατευθυντήριες γραμμές που μας δίνει.

Ευχαριστούμε επίσης θερμά την Αντιδήμαρχο Καθαριότητας Περιβάλλοντος και Ποιότητας Ζωής του Δήμου Αγίας Παρασκευής κα Ελένη Δάβαρη που παραβρέθηκε στην εκδήλωση και η οποία μας τόνισε ότι η συνεργασία και η στήριξη του Δήμου προς τις σχολικές μονάδες στο τομέα της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης είναι δεδομένη. Μάλιστα μας ενημέρωσε ότι πολύ σύντομα θα τοποθετηθούν γωνιές ανακύκλωσης σε σχολεία της πόλης.

Σκοπός…Αλλάζουμε Νοοτροπία!