Ομιλία: Τα επαγγέλματα στην 4η Βιομηχανική Επανάσταση

Οι μαθητές του Προσανατολισμού Οικονομίας και Πληροφορικής παρακολούθησαν σήμερα ομιλία του Καθηγητή Χρηματοοικονομικής του Πανεπιστημίου Πειραιώς, Προέδρου και Ιδρυτή του Ινστιτούτου Χρηματοοικονομικού Αλφαβητισμού Νικόλαου Δ. Φίλιππα, με θέμα “Τα επαγγέλματα στην 4η Βιομηχανική Επανάσταση”.
Ο κος Φίλιππας μίλησε στους μαθητές για την αγορά εργασίας σε ένα περιβάλλον διαρκώς μεταβαλλόμενο: Σε ένα περιβάλλον όπου εξελίξεις όπως η εικονική πραγματικότητα, η τεχνητή νοημοσύνη, τα κρυπτονομίσματα κλπ. αλλάζουν ραγδαία τα δεδομένα, ενώ νεότεροι κλάδοι των Οικονομικών (πχ. Εnergy Economics, Space Economics) έχουν προστεθεί δίπλα στους παραδοσιακούς. Ακολούθησε εποικοδομητική συζήτηση με αφόρμηση απορίες των μαθητών μας.
Ευχαριστούμε θερμά τον Καθηγητή και την εκπαιδευτικό του σχολείου μας Μαργαρίτη Καλλιόπη (ΠΕ80) που οργάνωσε την ομιλία.