ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940

• 1. Παρασκευή 25η Οκτωβρίου 2019
Γενικός σημαιοστολισμός από την 8η πρωινή της 25ης μέχρι τη δύση του ηλίου της 28ης Οκτωβρίου.
  • 2. Κυριακή 27η Οκτωβρίου 2019
Φωταγώγηση τις βραδινές ώρες της 27ης και 28ης Οκτωβρίου όλων των Δημοσίων και Δημοτικών Καταστημάτων καθώς και των καταστημάτων των ΝΠΔΔ και Τραπεζών.
  • 3. Δευτέρα 28η Οκτωβρίου 2019
  • ΩΡΑ 07.00: Χαρμόσυνες κωδωνοκρουσίες.
  • ΩΡΑ 08.00: Επίσημη έπαρση της σημαίας στην Κεντρική Πλατεία της πόλης.
  • ΩΡΑ 10.30: Επίσημη δοξολογία στον Ιερό Ναό Αγίας Παρασκευής. Εκφώνηση του πανηγυρικού της ημέρας από την κ. Αλεξάνδρα Κάτσικα ? Αργυροπούλου, εκπαιδευτικό του 7ου Δημοτικού Σχολείου Αγίας Παρασκευής.
  • ΩΡΑ 11.00: Επιμνημόσυνη δέηση στο Ηρώο της Κεντρικής Πλατείας Αγίας Παρασκευής και κατάθεση στεφάνων.
  • Τήρηση ενός λεπτού σιγής – Ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου.
Ακολουθεί κατάθεση στεφάνου στο μνημείο «γυναίκα της Πίνδου».
  • ΩΡΑ 11.30: Παρέλαση ενώπιον των επισήμων, της μαθητιώσας νεολαίας των δημοσίων και ιδιωτικών σχολείων της πόλης μας, των προσκόπων, των οδηγών και του Λυκείου Ελληνίδων.
  • ΩΡΑ 18.30: Επίσημη υποστολή της Σημαίας.
  • Το γενικό πρόσταγμα της παρέλασης θα έχει ο κ. Αυγουστίνος Κάτσαρης, εκπαιδευτικός φυσικής αγωγής του 5ου Δημοτικού Σχολείου Αγ. Παρασκευής.
Τελετάρχης ορίζεται η υπάλληλος του Δήμου Αγίας Παρασκευής κ. Παρασκευή Νικολάου. Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ Βασίλης Ζορμπάς