Μη προσέλευση στο σχολείο ατόμων με συμπτώματα ύποπτα για λοίμωξη COVID-19

? Παραμονή κατ? οίκον και αποχή από την παρακολούθηση μαθημάτων οποιουδήποτε ατόμου εμφανίζει συμπτώματα λοίμωξης αναπνευστικού συστήματος ή πυρετό, ανεξάρτητα από το ιστορικό εμβολιασμού ή προηγηθείσας νόσου COVID-19. Συστήνεται προς τους γονείς ο έλεγχος των παιδιών για ενδεχόμενη εμφάνιση συμπτωμάτων (πιθανώς και με θερμομέτρηση) πριν την αναχώρησή τους από το σπίτι.Άμεση ενημέρωση του σχολείου.
? Αποφυγή στενής επαφής, εφόσον αυτό είναι δυνατό, με οποιοδήποτε άτομο εμφανίζει πυρετό ή συμπτώματα λοίμωξης του αναπνευστικού συστήματος, όπως βήχα.
? Ευαισθητοποίηση και εγρήγορση για την πρώιμη αναγνώριση συμπτωμάτων. Σε περίπτωση εμφάνισης συμπτωμάτων συμβατών με λοίμωξη COVID-19 (π.χ. βήχας, πυρετός, δύσπνοια, πονόλαιμος, γαστρεντερικά συμπτώματα, κεφαλαλγία, μυαλγίες) παραμονή στο σπίτι και ΑΜΕΣΗ ενημέρωση του σχολείου.