Στατιστικά Εισαγωγής στα ΑΕΙ

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου Γενικού Λυκείου Αγίας Παρασκευής συγχαίρουμε τους μαθητές και τις μαθήτριές μας που εισήχθησαν στα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας και τους ευχόμαστε καλή σταδιοδρομία! Για όσους δεν τα κατάφεραν φέτος, τους ευχόμαστε υπομονή και επιμονή ώστε να πετύχουν τους στόχους τους στο μέλλον.
Μερικά αξιοσημείωτα στοιχεία:
? Το ΕΚΠΑ ανακηρύσσεται και φέτος “πρωταθλητής” με την εισαγωγή 22 μαθητών/τριών μας. Τη δεύτερη θέση μοιράζεται το Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής και το Πανεπιστήμιο Πατρών με 9 επιτυχόντες.
? Πάνω από τους μισούς επιτυχόντες εισήχθησαν σε εκπαιδευτικά ιδρύματα της Αττικής (55), ενώ οι υπόλοιποι (44) σε ΑΕΙ της επαρχίας.
? Είχαμε 2 επιτυχόντες στην Κτηνιατρική Σχολή του ΑΠΘ.
? Είχαμε 2 επιτυχόντες στη Νομική Σχολή Αθηνών και έναν επιτυχόντα στη Νομική Σχολή του ΑΠΘ.
? Το τμήμα με τους περισσότερους εισαχθέντες μαθητές μας για μια ακόμα χρονιά είναι το Φυσικό, μαζί με το μαθηματικό και τη Νομική με 3 επιτυχόντες στο κάθε τμήμα!!!