Λέμε την αλήθεια στην εξουσία

Το 1ο Γενικό Λύκειο Αγίας Παρασκευής συμμετέχει στο πρόγραμμα “Λέμε την αλήθεια στην εξουσία” με την καθηγήτρια Αγγλικών κα Ευαγγελία Παππά. Στόχος του προγράμματος είναι η ενημέρωση και ενδυνάμωση μαθητών και μαθητριών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σχετικά με ζητήματα που άπτονται της επίγνωσης, συνειδητοποίησης και υπεράσπισης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, της εφαρμογής και της υπεράσπισής τους, με απώτερο σκοπό οι μαθητές να διδαχθούν από τη σοφία ιστορικών προσώπων και υπερασπιστών της ελευθερίας, της ειρήνης και της δημοκρατίας, να ευαισθητοποιηθούν και να εφαρμόσουν τα διδάγματα αυτά στην καθημερινότητά τους.
Το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα βασίζεται στο βιβλίο «Λέμε την Αλήθεια στην Εξουσία», όπου γίνεται παρουσίαση 9 υπέρμαχων των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, βραβευμένων με Νόμπελ, το οποίο διατίθεται δωρεάν στους εκπαιδευτικούς από το «Ίδρυμα Μαριάννα Β. Βαρδινογιάννη» και περιέχει σε κάθε κεφάλαιο ασκήσεις, προτάσεις και ιδέες για την εφαρμογή του μέσα στις σχολικές αίθουσες από τους εκπαιδευτικούς.