Εβδομάδα κατά της σχολικής βίας

Η τρέχουσα βδομάδα είναι αφιερωμένη σε δράσεις κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Σήμερα τις δύο πρώτες διδακτικές ώρες προβλήθηκε στους μαθητές της Γ΄ τάξης το ντοκιμαντέρ «Ημερολόγια Εκφοβισμού» («Bullying Diaries»). Το ντοκιμαντέρ περιγράφει ιστορίες αγοριών και κοριτσιών, που μιλάνε ανοιχτά για τον εκφοβισμό ή bullying (σχολικό, ρατσιστικό, ομοφοβικό) που έχουν βιώσει στο σχολείο ή στη γειτονία, είτε ως θύματα είτε ως δράστες, ενώ εξίσου ανοιχτά μιλούν και οι εκπαιδευτικοί. Στόχος είναι να αναγνωριστεί δημόσια ο εκφοβισμός και να εντοπιστούν οι βασικές του αιτίες ώστε το φαινόμενο αυτό να εκλείψει. Οι προβολές θα συνεχιστούν και για τις άλλες δύο τάξεις (Α’ και Β’) μέσα στην βδομάδα. Ευχαριστούμε την κα Χατζηχαραλάμπους, φιλόλογο του σχολείου μας, για την οργάνωση της δράσης.