Φεστιβάλ ντοκιμαντέρ EUFORIA

Το 1Γενικό Λύκειο Αγίας Παρασκευής συμμετείχε στο 2o μαθητικό φεστιβάλ ντοκιμαντέρ EUFORIA με το έργο «Αθηναίος Μέτοικος». Το μαθητικό φεστιβάλ αποτελεί “κομμάτι” του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης και πρόκειται για ένα σχέδιο κινηματογραφικής εκπαίδευσης επικεντρωμένο στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και είναι αποτέλεσμα διακρατικής συνεργασίας, συγχρηματοδοτούμενο από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Η δημιουργία των μαθητών μας παρουσιάστηκε στις 25 Νοεμβρίου στην Αποθήκη 1 στην αίθουσα «Σταύρος Τορνές», στο Λιμάνι Θεσσαλονίκης και κατέκτησε το πρώτο βραβείο ανάμεσα στα διαγωνιζόμενα σχολεία.

Ευχαριστούμε όσους συνέβαλαν στην υλοποίηση του προγράμματος και συγκεκριμένα:

• Τον κ. Faruk Tuncay για την υπομονή και το χρόνο που μας διέθεσε.
  • Τους μαθητές και μαθήτριες Μυρτώ Αθουσάκη, Μάρκο Γιαννόπουλο, Άννα Γιαννοπούλου, Αναστασία Κωνσταντινίδη, Κωνσταντίνο Πιπέρα, Μιχάλη Ρεμούντη, Αλεξάνδρα Σίνα, Αλεξία Σκουφίτσα.
  • Τον υπεύθυνο καθηγητή του προγράμματος κ. Χρήστο Τσακατούρα.
  • Τον υπεύθυνο σκηνοθεσίας κ. Δημήτρη Κουτσιαμπασάκο.
  • Τον υπεύθυνο φωτογραφίας και μοντάζ κ. Φανούριο Καζάκη
  • Την κα Ελένη Ράμμου, τον κ. Ανδρέα Ρεμούντη και την κα Μαρία Σκιαδαρέση.
  • Τον περσινό διευθυντή του σχολείου κ. Νικόλαο Μποζινάκη.
  • Την περσινή υποδιευθύντρια του σχολείου κα Ναθαλία Κουρεμένου.