eTwinning 2022-2023

Το 1ο Γενικό Λύκειο Αγίας Παρασκευής αποτελεί για έκτη χρονιά μέλος της etwinning Κοινότητας για τα σχολεία της Ευρώπης, υλοποιώντας νέο πρόγραμμα με θέμα : «Tourisme sportif et Commerce International – Αθλητικός Τουρισμός και Διεθνές Εμπόριο». Το πρόγραμμα υλοποιείται σε διαδικτυακή  συνεργασία του σχολείου μας με τα σχολεία “Lycee du Kreisker ”, στο Saint Pol De Leon, της Γαλλίας και το ITET “Bramante-Genga” di Pesaro της Ιταλίας. Γλώσσα επικοινωνίας : γαλλικά.

«Η συνεχής παρουσία και αύξηση των αθλητικών εκδηλώσεων, η ενσωμάτωση των αθλητικών δραστηριοτήτων στο πλαίσιο των διακοπών ευνοεί την ανάπτυξη του αθλητικού τουρισμού. Αυτή η ισχυρή τάση επιτρέπει τον συνδυασμό της απόλαυσης του αθλητισμού και της τουριστικής ανακάλυψης αποτελώντας έναν εξαιρετικό μοχλό για τόνωση της οικονομίας μιας γεωγραφικής περιφέρειας, μιας περιοχής ή ακόμα και μιας χώρας».(David Savary, ιστοσελίδα «Αθλητισμός και Τουρισμός»)

Υπό αυτό το πρίσμα, το έργο θα επιτρέψει σε νέους μαθητές (15-16 ετών) να φανταστούν τη δημιουργία μιας εταιρείας στον τομέα του αθλητικού τουρισμού. Οι τομείς μπορούν να ποικίλλουν: συλλογικό άθλημα, ατομικό άθλημα, αθλήματα με μπάλα, αθλήματα με ρακέτα, τρέξιμο, άθλημα στη φύση, θαλάσσια σπορ, αθλητικός τουρισμός θεάματος (π.χ. παρακολουθώ έναν αγώνα στο εξωτερικό), επίσκεψη αθλητικού τουρισμού (π.χ. ανακάλυψη γηπέδου), αθλητικός τουρισμός δράσης (π.χ. συμμετοχή σε μαραθώνιο), αθλητικός τουρισμός με διαμονή και αθλητικά ταξίδια… ή ακόμα ανοίγοντας ένα κατάστημα ή σχεδιάζοντας ένα αθλητικό προϊόν!

Το πρόγραμμα υλοποιείται υπό την επίβλεψη των εκπαιδευτικών Μαριλένα Σωτηρίου και Α. Ταράτσα στο πλαίσιο του αναλυτικού προγράμματος του μαθήματος των γαλλικών της Α’ και Β’ τάξης.