Δεύτερη διαδικτυακή συνάντηση με το Γαλλικό σχολείο του προγράμματος eTwinning

Την Πέμπτη 11 Μαΐου 2023 πραγματοποιήθηκε η δεύτερη διαδικτυακή συνάντηση  μεταξύ των μαθητριών και μαθητών του σχολείου μας που συμμετέχουν στο πρόγραμμα eTwinning “Tourisme sportif et Commerce International” και των Γάλλων μαθητών του Λυκείου Saint Pol de Léon της Βρετάνης.

Οι μαθητές παρουσίασαν τις εικονικές επιχειρήσεις τους για τον αθλητικό τουρισμό προβάλλοντας ανθρωπιστικές αξίες (άμιλλα, αλληλεγγύη, ένταξη ατόμων με κινητικές δυσκολίες), οικολογική ευσυνειδησία, την πολιτιστική και γεωλογική κληρονομιά της χώρας μας (παγκόσμια γεωπάρκα UNESCO στη Σητεία, τα Γρεβενά, στην Κεφαλονιάς-Ιθάκη) και τον ελληνικό αθλητισμό.

Τέλος, είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με τους Γάλλους μαθητές και να  μοιραστούν εμπειρίες.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές μας!