E.T.W.I.N European Team for World Integrity and Nature

«E.T.W.I.N ? European Team for World Integrity and Nature Ευρωπαϊκή Ομάδα για την παγκόσμια ακεραιότητα και την προστασία της φύσης »

Το Σεπτέμβριο του 2015, η Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών στη Νέα Υόρκη έλαβε μία απόφαση που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως μία ιστορική συμφωνία που θα επηρεάσει τη ζωή εκατομμύριων ανθρώπων.

Πρόκειται για την υιοθέτηση 17 Στόχων, γνωστοί ως «Στόχοι Βιώσιμης Ανάπτυξης», οι οποίοι εκφράζουν τις σύγχρονες παγκόσμιες προκλήσεις, σε μια προσπάθεια να ανταποκριθούν αποτελεσματικά όλες οι χώρες στα παγκόσμια προβλήματα.

Σε αυτή την Παγκόσμια συμφωνία, περισσότεροι από 190 ηγέτες που εκπροσωπούν σχεδόν το σύνολο της ανθρωπότητας, δεσμεύτηκαν να μεταμορφώσουν τον κόσμο μας σε έναν κόσμο χωρίς φτώχεια, πείνα και ανισότητες. Έναν κόσμο με αξιοπρεπή εργασία και καλή εκπαίδευση, έναν κόσμο ειρηνικό χωρίς την απειλή της κλιματικής αλλαγής, έναν κόσμο που μέσα από τις αρχές της βιώσιμης ανάπτυξης, θα μεριμνά για τις ανάγκες όχι μόνο της σημερινής γενιάς αλλά και των μελλοντικών γενεών.

Το 1ο Γενικό Λύκειο Αγίας Παρασκευής για το σχολικό έτος 2021-2022 συμμετέχει στο δίκτυο σχολείων που υλοποιούν το πρόγραμμα eTwinning με θέμα : «E.T.W.I.N ? European Team for World Integrity and Nature – Ευρωπαϊκή Ομάδα για την παγκόσμια ακεραιότητα και την προστασία της φύσης». Τα συνεργαζόμενα σχολεία είναι τα εξής : IISS “L.B. Alberti” της Ιταλίας, Liceo Statale “I. Gonzaga” di Chieti, της Ιταλίας, Dar?ca ?lk?n Yal??n Anadolu Lisesi της Τουρκίας,  ISIS “D. Alighieri” di Gorizia της Ιταλίας και Colegio P?o XII της Ισπανίας.

Στόχο αποτελεί η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών και ολόκληρης της σχολικής κοινότητας για τους Παγκόσμιους Στόχους της Βιώσιμης Ανάπτυξης, με όραμα να διαμορφωθούν Ενεργοί Πολίτες, οι οποίοι θα αναλάβουν δράση για τη μεγάλη αλλαγή στον πλανήτη μας μέχρι το 2030.

Το πρόγραμμα υλοποιείται υπό την επίβλεψη των εκπαιδευτικών Ε. Κατσίκη, Ε. Χαραλαμποπούλου και Α. Ταράτσα στο πλαίσιο του αναλυτικού προγράμματος του μαθήματος των αγγλικών της Α? και Β? τάξης.

Εργασίες