Πρόσκληση εμπειρογνώμονα (invited expert)

Στο πλαίσιο υλοποίησης του διαπιστευμένου σχεδίου ERASMUS+/ Δράση  KA1 «Μαθησιακή Κινητικότητα Προσωπικού» με κωδικό 2022-1-EL01-KA121-SCH-000056736 του τομέα της Σχολικής Εκπαίδευσης, για την τρέχουσα σχολική χρονιά 2022 -23 επισκέφτηκε το σχολείο μας ο καθηγητής Διοίκησης και Οικονομίας στο  Lycée Notre Dame du Kreisker,  στο Saint Pol de Léon της Γαλλίας, κ. Cadiou Joël. Ο προσκεκλημένος εμπειρογνώμονας (expert) σύμφωνα με το πρόγραμμα μάθησης πραγματοποίησε εισηγήσεις με φυσική και διαδικτυακή παρουσία (blended) με θέμα «Η διδασκαλία των οικονομικών μαθημάτων στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση». Πραγματοποιήθηκαν τα εξής:
Την Πέμπτη 19 Ιανουαρίου 2023. Πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνεδρία (online session), για τον καθορισμό των αρχών, της δομής και του πλαισίου των συνεδριών, προετοιμασία υλικού, παροχή πολιτιστικών πληροφοριών από τον φορέα υποδοχής. Την Τρίτη 14 Φεβρουαρίου 2023 (πρώτη ημέρα δια ζώσης συνεδρίας – onsite session), μετά το καλωσόρισμα ο προσκεκλημένος ξεναγήθηκε στους χώρους του σχολείου και στάθηκε με ιδιαίτερο ενδιαφέρον στον σχολικό κήπο από όπου πήρε δείγματα από μεσογειακά φυτά, όπως χαρουπιά, δεντρολίβανο, ελιά, κλπ. Στη συνέχεια πραγματοποίησε εισήγηση σχετικά με τα Μαθήματα Οικονομικών σε προγράμματα δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στη Γαλλία και αναφέρθηκε  α)σε τεχνικές που βοηθούν στη βιωματική μάθηση και στην ενεργητική μάθηση ενσωματώνοντας Νέες Τεχνολογίες, β) βασικά στοιχεία της συνεργατικής μάθησης, γ) τον σχεδιασμό διαφοροποιημένης διδασκαλίας. Ανατέθηκαν εργασίες κατά ομάδες και ακολούθησε συζήτηση. Ευχαριστούμε για την παρουσία τους την Διευθύντρια του 1ου ΓΕΛ Νέας Ιωνίας και πρώην πρόεδρο των Οικονομολόγων Εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κα Κουρεμένου και τον Προϊστάμενο των Εκπαιδευτικών Θεμάτων της Δ.Δ.Ε. Β’ Αθήνας κ. Γιώργα Λάμπρο. Την Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου 2023 (δεύτερη ημέρα δια ζώσης συνεδρίας), ο προσκεκλημένος εμπειρογνώμονας είχε συνάντηση με τους μαθητές της Γ’ τάξης του σχολείου μας, με προσανατολισμό στις Οικονομικές Σπουδές καθώς και με  τους μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα eTwinning «Tourisme sportif et Commerce International –  Αθλητικός Τουρισμός και Διεθνές Εμπόριο», που υλοποιείται κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά. Το θέμα της παρουσίασης ήταν «Τα κριτήρια για τη δημιουργία μιας επιχείρησης (εμπορική και νομική πτυχή)». Ανατέθηκαν στους μαθητές εργασίες κατά ομάδες, οι οποίες θα παρουσιαστούν διαδικτυακά (online session). Την Τετάρτη 1 Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνεδρία (online session), έγινε παρουσίαση των ομαδικών έργων κι ακολούθησε συζήτηση. Την Δευτέρα 6 Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκε η τελευταία διαδικτυακή συνεδρία (online session) κατά την οποία ο καθηγητής παρουσίασε στους μαθητές της Γ’ Λυκείου (προσανατολισμού Οικονομικών και Πληροφορικής) τις δυνατότητες για  πανεπιστημιακές και μεταπτυχιακές σπουδές στην Γαλλία με ιδιαίτερη αναφορά στον κλάδο των οικονομικών. Ακολούθησε ανατροφοδότηση / αξιολόγηση του συνόλου των εισηγήσεων. Στον προσκεκλημένο εμπειρογνώμονα προσφέρθηκαν χειροποίητα παραδοσιακά εδέσματα, για το σερβίρισμα των οποίων τηρήθηκαν πρακτικές (χρήση υλικών), που προάγουν την περιβαλλοντικά βιώσιμη ανάπτυξη. Επίσης ξεναγήθηκε σε σημεία ενδιαφέροντος της Αγίας Παρασκευής, είχε πανοραμική θέα της πόλης από την περιοχή Αι Γιάννη του Κυνηγού στον Υμηττό κι εκδήλωσε ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την τεχνοτροπία των ελληνορθόδοξων εκκλησιών επισκεπτόμενος την εκκλησία της Αγίας Παρασκευής.  Μας αποχαιρέτησε με τις καλύτερες εντυπώσεις. Την εκδήλωση διοργάνωσαν οι καθηγήτριες κα Ταράτσα και κα Σωτηρίου. Επισυνάπτεται το πρόγραμμα εισηγήσεων.
Timing Online session
Day 1 :19/01/23   10:00 – 12:00 ·         Principles, structure, framework of the sessions ·         Preparation of material ·         Provide cultural information
Timing Onsite Activity/Session
Day 2: 14/2/2023   9:00 – 9:30 Welcome session / Introduction