Εφαρμογές με App Inventor

Εφ. Πληροφορικής » Εφαρμογές με App Inventor

Η τεράστια διείσδυση των έξυπνων φορητών συσκευών στην ελληνική και παγκόσμια αγορά σε συνδυασμό με την ανάπτυξη της πλατφόρμας Android ώθησε την Google να αναπτύξει το App Inventor, μία ελεύθερη και ανοικτού κώδικα πλατφόρμα, ιδανική για χρήστες με ελάχιστη ή και καθόλου εμπειρία.

Το App Inventor αναπτύσσεται και συντηρείται από το MIT (Massachusetts Institute of Technology), ένα από τα διασημότερα Πανεπιστήμια της Αμερικής στον τομέα της πληροφορικής.

Στα πλαίσια της εκπαιδευτικής διαδικασίας το App Inventor, χρησιμοποιείται ως εργαλείο στο μάθημα Εφαρμογές Πληροφορικής (κ. Σαραντόπουλος) προκειμένου να δώσει κίνητρα στους μαθητές να αναπτύξουν τις δικές τους εφαρμογές για τις φορητές τους συσκευές. Παρακάτω μπορείτε να δείτε ενδεικτικά σε βίντεο κάποιες εφαρμογές.

Δείτε εδώ τον κώδικα των εφαρμογών.

• Κατεβάστε ΕΔΩ την εφαρμογή “Καλά Χριστούγεννα” (εγκατάσταση γίνεται μόνο σε φορητή συσκευή Android 4x και πάνω).
  • Κατεβάστε ΕΔΩ την εφαρμογή “Αριθμομηχανή” (εγκατάσταση γίνεται μόνο σε φορητή συσκευή Android 4x και πάνω).
  • Κατεβάστε ΕΔΩ την εφαρμογή “Αρκάς” (εγκατάσταση γίνεται μόνο σε φορητή συσκευή Android 4x και πάνω).
  • Κατεβάστε ΕΔΩ την εφαρμογή “Πιάσε με” (εγκατάσταση γίνεται μόνο σε φορητή συσκευή Android 4x και πάνω).
  • Κατεβάστε ΕΔΩ την εφαρμογή “Ζάρια” (εγκατάσταση γίνεται μόνο σε φορητή συσκευή Android 4x και πάνω).

Πηγή: Τα βίντεο, ο κώδικας και οι εφαρμογές είναι του μαθητή Μενουδάκου Μιχάλη, της Α’ Λυκείου.