1o Μαθητικό Συνέδριο Έρευνας και Επιστήμης

Την Παρασκευή 10-3-2017 στην αίθουσα Δρακοπούλου του Πανεπιστημίου Αθηνών κηρύχτηκε η έναρξη του 1ου μαθητικού Συνεδρίου Έρευνας και Επιστήμης. Χαιρετισμό απηύθυναν :

1. Ο κύριος Μηλιώνης, σύμβουλος του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων κ. Γαβρόγλου.
  2. Ο κύριος Γιωλτζόγλου, εκπρόσωπος του Παναγιώτατου Οικουμενικού Πατριάρχη Κωνσταντινουπόλεως, κυρίου Βαρθολομαίου.
  3. Ο κύριος Χαρισόπουλος, αντιπρόεδρος του ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος».
  4. Ο κύριος Φανουράκης, υπεύθυνος εκπαίδευσης του ΕΚΕΦΕ «ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ».
Επίσης μίλησαν μαθητές από σχολεία της Κύπρου, της Ίμβρου, της Κωνσταντινούπολης, καθώς και από αρκετά πειραματικά και πρότυπα σχολεία.
Στο πλαίσιο του Συνεδρίου, την Κυριακή 12-3-2017 και ώρα 13.45-14.00 στο συνεδριακό κέντρο του ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος» , το 1ο ΓΕΛ Αγίας Παρασκευής παρουσίασε την εργασία με τίτλο:

«Ηλεκτρομαγνητική Ρύπανση στο σχολικό συγκρότημα του 1ου ΓΕΛ Αγίας Παρασκευής»(Συνεδρία Φυσικών Επιστημών)

Μαθητές: Δαβάζογλου Κωνσταντίνος, Δημητρίου Αννίτα, Ζάγκα Άννα, ως εκπρόσωποι των μαθητών του τμήματος Β2 σχολικού έτους 2015-2016.

Επιβλέπων καθηγητής: Μπαλάσκας Αθανάσιος, Φυσικός Ραδιοηλεκτρολόγος

Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα ΕΔΩ.

Δείτε την παρουσίαση των μαθητών ΕΔΩ.

ΥΓ: Για την ανάρτηση των φωτογραφιών των μαθητών έχει δοθεί γραπτή έγκριση από τους κηδεμόνες τους.