Νεαπόλεως 5, 153 41 Αγία Παρασκευή Αττικής | Τηλέφωνο: 2106012959|email: mail@1lyk-ag-parask.att.sch.gr

Για να είστε πάντα ενημερωμένοι!

Θερινή εφημερία

Σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας καθ’ όλη της διάρκεια του θέρους θα είναι ανοιχτό κάθε Πέμπτη και ώρες 8.30-14.00. Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων/Διδασκουσών σας εύχονται καλό καλοκαίρι.

Ηλεκτρονικές αιτήσεις εγγραφής-επανεγγραφής

Από τις 24 Ιουνίου 2022 και ώρα 10:00 έως και τις 7 Ιουλίου 2022 και ώρα 23:59, όσοι/-ες επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. και ημερήσιων Π.ΕΠΑ.Λ., θα μπορούν να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση» για το σχολικό έτος 2022-2023.
Οι αιτήσεις υποβάλλονται μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές στην ηλεκτρονική διεύθυνση:
συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

Κωδικοί για Μηχανογραφικό και Παράλληλο Μηχανογραφικό

Από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται ότι οι υποψήφιοι (ΓΕΛ – ΕΠΑΛ) που ενδιαφέρονται να υποβάλουν Μηχανογραφικό Δελτίο (ΜΔ) ή και Παράλληλο Μηχανογραφικό Δελτίο ( Π.Μ.Δ ) θα μπορούν να απευθύνονται στο σχολείο από την Τρίτη 21 Ιουνίου (μετά τις 11.30 πμ) μέχρι και την Πέμπτη 30 Ιουνίου 2022 για να αποκτήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password).
Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να έχουν μαζί τους την αστυνομική ταυτότητα και το δελτίο εξεταζομένου.

Αποτελέσματα Πανελλαδικών Εξετάσεων

1. Οι Διευθυντές των Διευθύνσεων Δ.Ε. την Τρίτη 28-6-2022 το πρωί, αμέσως μόλις παραλάβουν όλα τα σχετικά δέματα, παρακαλούνται να παραδώσουν στους Διευθυντές των Γενικών Λυκείων περιοχής ευθύνης τους τα δέματα που θα περιέχουν :
α. τα αποκόμματα των τετραδίων και
β. τις δύο εκτυπώσεις καταστάσεων, όπως περιγράφονται παραπάνω.
2. Ο (Υπο)Διευθυντής κάθε ΓΕΛ μαζί με ένα μέλος του Συλλόγου Διδασκόντων, αμέσως μετά την παραλαβή των δύο καταστάσεων και των αποκομμάτων, πρέπει να προβούν στον απαραίτητο έλεγχο μεταξύ των αναλυτικών ονομαστικών καταστάσεων και των αποκομμάτων.
3. Στη συνέχεια οι (Υπο)Διευθυντές θα αναρτήσουν στις σχολικές μονάδες ΜΟΝΟ τις εκτυπωμένες καταστάσεις που περιλαμβάνουν ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ. Στη περίπτωση που κάποιος υποψήφιος δεν έχει τον κωδικό του, παρακαλούνται οι (Υπο)Διευθυντές των ΓΕΛ να γνωστοποιούν τα βαθμολογικά αποτελέσματα στον υποψήφιο με βάση τις αναλυτικές βαθμολογικές καταστάσεις που τους έχουν αποσταλεί και οι οποίες περιλαμβάνουν και τα ονομαστικά στοιχεία των υποψηφίων.
Το υπουργείο Παιδείας εφιστά την προσοχή σε όλους τους εμοπλεκόμενος να μην κοινοποιηθούν με οποιονδήποτε τρόπο τα αποτελέσματα πριν από την επίσημη ανακοίνωσή τους, η οποία θα γίνει την Τρίτη 28-6-2022, μετά τις 13.00 μ.μ.
Την ίδια ώρα και μέρα οι βαθμοί θα αναρτηθούν στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://results.it.minedu.gov.gr/ και θα γνωστοποιηθούν στους υποψηφίους με τη νέα διαδικασία μέσω μηνύματος (sms) στο κινητό τους τηλέφωνο.

Δελτίο Εξεταζομένου αποφοίτων

Οι απόφοιτοι μπορούν να προσέλθουν στο σχολείο για να παραλάβουν το δελτίο εξεταζομένου για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2022

Ανακοίνωση για ενδοσχολικές εξετάσεις

Ενημερώνουμε τους γονείς και κηδεμόνες ότι τη Δευτέρα 16-5-2022 θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του σχολείου και θα αποσταλεί στα email τους το πρόγραμμα των προαγωγικών και απολυτηρίων εξετάσεων 2022. Υπενθυμίζουμε ότι:
? Την Παρασκευή 20-5-2022 δεν θα πραγματοποιηθούν μαθήματα και ο Σύλλογος Διδασκόντων θα προβεί στην έκδοση των αποτελεσμάτων φοίτησης (επαρκής ή ανεπαρκής φοίτηση λόγω απουσιών).
? Οι προαγωγικές εξετάσεις των μαθητών/τριών της Α΄ και Β΄ τάξης διεξάγονται από τη Δευτέρα 23 Μαΐου 2022 έως την Τετάρτη 15 Ιουνίου 2022. Η ημερομηνία έκδοσης αποτελεσμάτων ορίζεται το αργότερο την Τρίτη 21 Ιουνίου 2022.
? Οι απολυτήριες εξετάσεις των μαθητών/τριών της Γ΄ τάξης διεξάγονται από τη Δευτέρα 23 Μαΐου 2022 έως την Τρίτη 31 Μαΐου 2022. Η ημερομηνία έκδοσης αποτελεσμάτων ορίζεται το αργότερο την Πέμπτη 2 Ιουνίου 2022.

Eισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση υποψηφίων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις,

Προετοιμασία ηλεκτρονικών εγγραφών 2022-2023

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές-ανανεώσεις εγγραφών-μετεγγραφές ΟΛΩΝ των μαθητών/τριών του σχολείου μας για το σχολικό έτος 2022-23 θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές (https://e-eggrafes.minedu.gov.gr ). Προκειμένου να αποφευχθούν εγκαίρως τυχόν προβλήματα παρακαλούμε για τα ακόλουθα βήματα:

1. Να διαβάσετε πολύ προσεκτικά την επιστολή από τη Γενική Διεύθυνση Σπουδών του ΥΠΑΙΘ.
  2. Ο γονέας/κηδεμόνας που θα υποβάλει την ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής (κηδεμόνας e-εγγραφές) να συμπληρώσει την Υπεύθυνη Δήλωση «τσεκάρωντας» το πεδίο 3α.
  3. Ο έτερος κηδεμόνας να συμπληρώσει την Υπεύθυνη Δήλωση «τσεκάρωντας» το πεδίο 3β.
  4. Οι δύο υπεύθυνες δηλώσεις θα επιστραφούν εντύπως στο σχολείο από τους μαθητές/τριες τη βδομάδα μετά τις διακοπές του Πάσχα (3/5 έως 6/5) και θα παραδοθούν στον Υπεύθυνο του Τμήματός τους.

Παρακαλούμε για τη συνεργασία σας.

Από τη Διεύθυνση

Λήξη μαθημάτων-Πρόγραμμα Πανελλαδικών Εξετάσεων-ΤΕΦΑΑ

? Oρίζεται ως ημερομηνία λήξης των μαθημάτων του διδακτικού έτους 2021?2022 των ημερησίων Γενικών Λυκείων της χώρας, η 20η Μαΐου 2022, ημέρα Παρασκευή.
? Πρόγραμμα Πανελλαδικών Εξετάσεων 2022
? Ως προθεσμία διεξαγωγής Υγειονομικής Εξέτασης και Πρακτικής Δοκιμασίας των υποψηφίων (ΓΕΛ και ΕΠΑΛ) για εισαγωγή στα Τμήματα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (ΤΕΦΑΑ) ακαδ. έτους 2022-23 ορίζουμε το διάστημα από την Τετάρτη 15-6-2022 μέχρι και την Τρίτη 28-6-2022.