Eπιμορφωτικό βιωματικό σεμινάριο Δικτύου Δ.Δ.Ε. Β Αθήνας

Στο πλαίσιο υλοποίησης των δράσεων του Δικτύου Σχολικών Μονάδων της Δ.Δ.Ε. Β Αθήνας: «Σημερινός Μαθητής ? Αυριανός Ενεργός Πολίτης του Κόσμου  ΣΗ.ΜΑ.  Α.Ε.Π.» την Τετάρτη 20/4/2016 πραγματοποιήθηκε στο 3ο Γυμνάσιο Αγίας Παρασκευής επιμορφωτικό βιωματικό σεμινάριο για τα σχολεία που συμμετέχουν στην πιλοτική εφαρμογή του προγράμματος.

Το 1ο Γενικό Λύκειο Αγίας Παρασκευής συμμετείχε με τους:

Μποζινάκη Μαρία Ελένη (μαθήτρια Α ΓΕ.Λ.)

Τσώνη Ελευθέριο (μαθητής Α ΓΕ.Λ.)

Τηλελή Πέτρο (μαθητής Β ΓΕ.Λ. και μέλος της οργανωτικής επιτροπής)

Τσακίρη Αικατερίνη (μαθήτρια Β ΓΕ.Λ. και μέλος της οργανωτικής επιτροπής)

Τσαρουχά Ιωάννα (μαθήτρια Β  ΓΕ.Λ.)

Κουρεμένου Ναθαλία (Υποδιευθύντρια και υπεύθυνη του προγράμματος)

Μπαλάσκα Αθανάσιο (εκπαιδευτικός και μέλος του προγράμματος)

Οι θεματικοί άξονες που αναλύθηκαν ήταν οι ακόλουθοι:

1. Ανθρώπινα Δικαιώματα: Αντωνία Παπατριανταφύλλου, Γεώργιος Λογιώτης

2. Συναισθηματική Νοημοσύνη και οι Ψυχοκοινωνικές δεξιότητες: Ελένη Τζαβέλα, Μαρία Γκιόκα

3. Οπτική Επικοινωνία στην Πράξη: Αντωνία Παπατριανταφύλλου, Κωνσταντίνος Φύτρος

Παράλληλα πραγματοποιήθηκαν βιωματικά σεμινάρια  τόσο για τους μαθητές όσο και για τους καθηγητές από τους: Ρέα Δουμανά, Βασιλική Κοντογεωργάκου, Ελένη Τζαβέλα, Γεωργία Ρουμπέα, Αθηνά Καραβόλτσου, Λευκοθέα Μπινιάρη και Βασιλική Κοντογεωργάκου.

Φωτογραφίες: Μπαλάσκας Αθανάσιος