Επιμορφωτική συνάντηση για Arduino

Στα πλαίσια της διάχυσης καλών πρακτικών διδασκαλίας και δράσεων στα Λύκεια, την Πέμπτη 27/4/2017 πραγματοποιηθηκε  στο σχολείο μας επιμορφωτική συνάντηση των καθηγητών που διδάσκουν Φυσική σε συνεργασία με την Σχολική Σύμβουλο ΠΕ04  Δρ. Γεωργάτου Μαρία με θέμα: «Η χρήση του μικροελεγκτή Arduino σε πειράματα-δημιουργικές εργασίες Φυσικής».

Η ομιλία έγινε από τον εκπαιδευτικό του σχολείου μας κ. Μπαλάσκα Αθανάσιο, Φυσικό ? Ραδιοηλεκτρολόγο και επιπλέον παρουσιάστηκαν οι κατασκευές των μαθητών του τμήματος B2 με τη χρήση του μικροελεγκτή Arduino.

Επί τη ευκαιρία ακολούθησε επίσκεψη στο «Μουσείο Οργάνων Φυσικής» του σχολείου που δημιούργησαν οι μαθητές του τμήματος Α5 στο πλαίσιο του μαθήματος της ερευνητικής εργασίας.