Tell me your news (πές μου τα νέα σου)

Τη δύσκολη και ψυχοφθόρα – λόγω της πανδημίας- περίοδο που διάγουμε, είναι αναγκαία η ενασχόληση των μαθητών μας με εξωσχολικές δραστηριότητες, που θα τους ενισχύσει την εξωστρέφεια και θα ενθαρρύνει την δημιουργικότητα τους.  Έτσι, το 1ο Γενικό Λύκειο Αγίας Παρασκευής αποτελεί για τέταρτη χρονιά μέλος της etwinning Κοινότητας για τα σχολεία της Ευρώπης, υλοποιώντας νέο πρόγραμμα με θέμα :  ?Tell me your news?.

Οι μαθητές του σχολείου μας συνεργάζονται κι έχουν online επικοινωνία με συνομήλικους μαθητές του σχολείου ?LICEO CLASSICO ? LINGUISTICO ? SCIENZE UMANE G. Nolfi?, στο Φανό της Ιταλίας, για θέματα που αφορούν την καθημερινότητα τους, τα χόμπι κι ενδιαφέροντά τους. Ετσι, τους  δύνεται η δυνατότητα δικτύωσης με σχολεία του εξωτερικού, με στόχο παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη. Παράλληλα, καλλιεργούνται οι δεξιότητές τους στη χρήση ξένης γλώσσας (αγγλικά) και νέων τεχνολογιών.

Το πρόγραμμα υλοποιείται υπό την επίβλεψη των εκπαιδευτικών Α. Ταράτσα, Ε. Κατσίκη και τον κ. Α. Μπαλάσκα στην τεχνική υποστήριξη.

Forum                                Discussions