Ιστολόγιο

Από τις 4 Δεκεμβρίου 2015 λειτουργεί το ιστολόγιο του 1ου Γενικού Λυκείου Αγίας Παρασκευής στην ακόλουθη διεύθυνση:  http://blogs.sch.gr/1lykagpa/

Απόψεις, άρθρα, εκπαιδευτικό υλικό και οτιδήποτε άλλο μπορεί να φανεί χρήσιμο στην εκπαιδευτική διαδικασία, βρήκαν το δικό τους χώρο δημοσίευσης! Στον εμπλουτισμό του ιστολογίου μπορούν να συμμετάσχουν μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς στέλνοντας υλικό στο email: athabala@yahoo.gr

Λίγα λόγια για το τι είναι ένα ιστολόγιο.

Το ιστολόγιο είναι ένα ψηφιακό εργαλείο δεύτερης γενιάς που μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην παιδαγωγική διαδικασία λόγω της διαδραστικότητας που ενθαρρύνεται από το λογισμικό και της δυνατότητας για ομαδική εργασία που προσφέρεται από το σχεδιασμό του.Μερικοί τρόποι με τους οποίους τα ιστολόγια μπορούν να χρησιμοποιηθούν στη διδασκαλία είναι: o    Ιστολόγιο αντί για πίνακα ανακοινώσεων. o    Ιστολόγιο ως μέσο καθοδήγησης με την ανάρτηση οδηγιών. o    Ιστολόγιο ως μέσο παρότρυνσης για προβληματισμό και διάλογο. o    Ιστολόγιο ως συνεργατικό εργαλείο. o    Ιστολόγια ως τόποι δημοσιότητας.

ΠΗΓΗ :  Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.