Επίσκεψη της Ισπανίδας καθηγήτριας Γαλλικής γλώσσας κας Gwenaelle Henry

Επίσκεψη στο σχολείο μας της Ισπανίδας καθηγήτριας Γαλλικής γλώσσας κας Gwenaelle Henry από το σχολείο ” IES Santiago Grisolia ” στην πόλη Cuenca, της Ισπανίας. Η εκπαιδευτικός βρίσκεται την τρέχουσα εβδομάδα στο 1ο ΓΕΛ Αγ. Παρασκευής στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS/ΚΑ1, δράση “Job shadowing” (Παρακολούθηση εργασίας). Στόχος της κινητικότητας είναι η ενίσχυση της ευρωπαικής διάστασης της διδασκαλίας με την ανταλλαγή καλών πρακτικών και ιδεών μέσω της παρατήρησης και της διάδρασης με ομότιμους, η διαπολιτισμικότητα και η γνωριμία της πολιτιστικής κληρονομιάς των δυο χωρών, η σύναψη σχέσεων για μελλοντική συνεργασία εκπαιδευτικών και μαθητών. Η Ισπανίδα εκπαιδευτικός ενσωματώθηκε στο μάθημα των Γαλλικών μαζί με την κα Σωτηρίου. Της προσφέρθηκαν χειροποίητα παραδοσιακά εδέσματα και η χορευτική ομάδα του σχολείου υπό την καθοδήγηση της κας Α. Σαμοίλη χόρεψε ελληνικούς παραδοσιακούς χορούς.