16η Συνάντηση Μαθητικής Δημιουργίας

Η συμμετοχή του σχολείου μας στην 16η Συνάντηση Μαθητικής Δημιουργίας:
✅ Σάββατο 13/5/2023 και ώρα 20.30 στην κεντρική πλατεία της Αγίας Παρασκευής. Παραδοσιακοί Χοροί: Συρτός Ρόδου, Ικαριώτικος, Πεντοζάλης. Υπεύθυνη Διδασκαλίας: Σαμοΐλη Άννα
✅ Κυριακή 14/5/2015 και ώρα 20:15 Διασχολική θεατρική παράσταση: 1ο- 4ο ΓΕΛ & 1ο – 2ο ΕΠΑΛ
Τίτλος: «Το αγόρι με τη βαλίτσα»
Σκηνοθεσία – Διδασκαλία- Διασκευή: Αθανασοπούλου Σοφία
Συγγραφέας: Κένι Μάικ, Μετάφραση: Καλογεροπούλου Ξένια
Κοστούμια-Σκηνικά: Σύλλογοι Γονέων 1ου & 4ου ΓΕΛ και 1ου & 2ου ΕΠΑΛ & Βεστιάριο 1ου ΓΕΛ
Μουσική Επιμέλεια: Η θεατρική ομάδα
Το έργο του πολυβραβευμένου βρετανού θεατρικού συγγραφέα για παιδιά και εφήβους Μάικ Κένι αγγίζει ένα εξαιρετικά επίκαιρο θέμα και έχει στόχο να ευαισθητοποιήσει σχετικά με το μεγάλο πρόβλημα της προσφυγιάς και της αναγκαστικής και βίαιης μετανάστευσης. Ένα αγόρι που ζει κάπου στη Μέση Ανατολή ονειρεύεται παραμυθένια ταξίδια σαν του Σεβάχ του θαλασσινού. Το ταξίδι του όμως θα είναι πολύ διαφορετικό. Φεύγοντας από το χωριό του που βομβαρδίζεται, o Ναζ διασχίζει χιονισμένα βουνά και αφρισμένες θάλασσες, ώσπου να φτάσει στο Βερολίνο, όπου θα βρει επιτέλους το μεγαλύτερο αδερφό του.