Ολοκλήρωση τετραήμερης εκδρομής Α’ τάξης

Ολοκληρώθηκε σήμερα η τετραήμερη εκπαιδευτική εκδρομή της Α’ τάξης στην Ρόδο. Ήταν μια απολύτως πετυχημένη εκδρομή στην οποία εκπληρώθηκαν όλοι οι παιδαγωγικοί στόχοι που είχαν τεθεί εξαρχής. Ευχαριστούμε θερμά τους συνοδούς εκπαιδευτικούς, κ. Αθανασόπουλο, κ. Πάλμο, κα Βαζούρα και κα Ταράτσα. Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως τον αρχηγό της εκδρομής κ. Καϊσίδη που με υπευθυνότητα αντιμετώπισε όλα τα ζητήματα. Ευχαριστούμε την κα Δημητρακοπούλου (Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό) για την άριστη εκτέλεση των καθηκόντων της. Ευχαριστούμε την συνοδό του ταξιδιωτικού γραφείου κα Χαλικιά. Τέλος, ευχαριστούμε τους μαθητές και τις μαθήτριές μας για την αρμονική συνεργασία και την υποδειγματική συμπεριφορά.

Πρώτη ημέρα: Ξενάγηση στην παλιά πόλη και το παλάτι του Μεγάλου Μαγίστρου. Από τον λόφο του Μόντε Σμίθ θαυμάσαμε μέρος του νησιού και της πόλης, την πλούσια βλάστηση και το απέραντο γαλάζιο της θάλασσας.

Δεύτερη ημέρα: Γνωριμία με το δυτικό μέρος του νησιού. Ξενάγηση στην περιοχή της Ιαλυσού, στον λόφο της Φιλερήμου και της Αρχαίας Καμείρου. Η εξιστόρηση της δράσης των Ιπποτών συναρπάζει! Τα μνημεία εξάπτουν την φαντασία. Η φύση καταπληκτική.

Τρίτη ημέρα: Γνωριμία με το ανατολικό τμήμα του νησιού. Περάσαμε από το γραφικό θέρετρο Φαληράκι και την Παναγία την Τσαμπίκα με κατεύθυνση προς την Λίνδο. Περπατήσαμε στα “χοχλακωτά” στενά της Λίνδου και θαυμάσαμε τα μεσαιωνικά τείχη της Ακρόπολης της πόλης. Τα 300 σκαλοπάτια μας οδήγησαν στην κορυφή, όπου η θέα ήταν μαγευτική! Το μεσημέρι οι μαθητές και οι μαθήτριες μας είχαν ελεύθερο χρόνο για βόλτα στην πόλη.

Τέταρτη ημέρα: Περίπατος στην πόλη, μετάβαση στο αεροδρόμιο και επιστροφή.