Διάχυση ευρωπαϊκών προγραμμάτων

α) Βράβευση των μαθητών που συμμετείχαν στο πρόγραμμα eTwinning : «Ma petite entreprise exporte dans toute l’Europe ! – Η μικρή μου επιχείρηση εξάγει σε όλη την Ευρώπη», το οποίο διακρίθηκε με την ετικέτα ποιότητας κατά το σχολικό έτος 2021-22. Υπεύθυνες καθηγήτριες: Μ. Σωτηρίου, Α. Ταράτσα Προβλήθηκε βίντεο με αποσπάσματα των εργασιών που υποβλήθηκαν. Την εκδήλωση παρακολούθησαν οι μαθητές της Α’ Λυκείου.

β) Παρουσίαση / διάχυση των προγράμματων του σχολείου ERASMUS+/ KA1/ ROUND1 (Κύκλος 1). Παρουσιάστηκαν καινοτόμα εργαλεία που μπορούν να ενσωματωθούν στην εκπαιδευτική διαδικασία, ώστε να εξοικειωθούν οι μαθητές με τη συνεργατική μάθηση και τις δεξιότητες του 21ου αιώνα. Οι πλατφόρμες και οι εφαρμογές  στοχεύουν στην καλλιέργεια της κριτικής σκέψης και της δημιουργικότητας και ενδυναμώνουν τις δεξιότητες επίλυσης προβλημάτων, ώστε να μπορούν οι μαθητές να ανταποκριθούν στις ραγδαίες εξελίξεις με τις οποίες διαμορφώνονται νέοι τομείς στις θέσεις  εργασίας του αύριο. Παράλληλα, παρουσιάστηκαν πολιτιστικά στοιχεία και γεωμορφολογικές ιδιαιτερότητες των κρατών που φιλοξένησαν τα σεμινάρια. Καθηγητές : Α. Ταράτσα κλ. ΠΕ88.01 Γεωπόνων (συντονίστρια), Μ. Καϊσίδης κλ. ΠΕ04.02 Χημικός, Ι. Σαραντόπουλος κλ. ΠΕ86 Πληροφορικής, Χ. Ασημακόπουλος κλ. ΠΕ03 Μαθηματικός, Σ. Βαζούρα, κλ. ΠΕ02 Φιλολόγων.