Διδακτική επίσκεψη στο “ΔΗΜΟΚΡΙΤΟ”

Σήμερα Παρασκευή 13-01-2022 πραγματοποιήθηκε η πρώτη από μια σειρά διδακτικών επισκέψεων της Β’ τάξης στο Εθνικό Κέντρο Έρευνας Θετικών Επιστημών «Δημόκριτος». Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας επισκέφτηκαν πολλά από τα εργαστήρια του ερευνητικού κέντρου και είχαν την ευκαιρία να πάρουν πληροφορίες σχετικά με :
✅ Τον επιταχυντή TANDEM
✅ Την Ηλεκτρονική Μικροσκοπία Σάρωσης
✅ Τα υλικά για την εξερεύνηση του Διαστήματος
✅ Τη Βιολογία
✅ Τα Ηλιακά και άλλα Ενεργειακά Συστήματα,
Ήταν μια περιήγηση στην καρδιά της έρευνας!
Ευχαριστούμε θερμά όλο το ερευνητικό προσωπικό του «Δημοκρίτου», τους υπευθύνους του Γραφείου Εκπαίδευσης, τους μαθητές του Β2 που επέδειξαν άψογη συμπεριφορά και τους εκπαιδευτικούς Μούκα Αθανάσιο (Χημικό) που οργάνωσε τις επισκέψεις και Μπαλάσκα Αθανάσιο (Φυσικό) που συνόδεψε μαζί με τον κ. Μούκα τα παιδιά. Ευχόμαστε κάποιοι από τους μαθητές μας να επιστρέψουν στο ΔΗΜΟΚΡΙΤΟ ως ερευνητές!
Σύντομα θα έχουμε και νέα όσον αφορά τη μόνιμη συνεργασία του σχολείου μας με το ΕΚΕΦΕ-ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ.