Δράσεις για την ασφάλεια στο διαδίκτυο

Το σχολείο μας συμμετείχε σε διαδικτυακή έρευνα που διεξάγει το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας. Στην έρευνα συμμετείχαν μαθητές της Α? και Β? Λυκείου. Πρόκειται για έρευνα σε μαθητές μέσω online ερωτηματολογίου το οποίο ήταν αναρτημένο σε ειδική ιστοσελίδα του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου. Η συμπλήρωση του ερωτηματολογίου έγινε στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείο, εντός ωρολογίου προγράμματος υπό την εποπτεία των καθηγητών Πληροφορικής. Στόχος της συγκεκριμένης έρευνας είναι να εντοπιστούν τα αναδυόμενα προβλήματα όσον αφορά στην ασφαλή ενασχόλησή των νέων με το διαδίκτυο και να μπορεί να συνταχθεί ένα αποτελεσματικότερο σχέδιο ενημέρωσης και αφύπνισης παιδιών, γονιών και εκπαιδευτικών. Μπορεί εξάλλου να πλαισιωθεί και από δράσεις/συζητήσεις που προάγουν τις θετικές εμπειρίες στο διαδίκτυο.
Επίπλέον, την Τετάρτη 1/12/21 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενημέρωση-συζήτηση από τον κ. Γιώργο Κορμά, ιατρό κι εκπρόσωπο του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου. Λόγω των μέτρων προστασίας κατά της πανδημίας, η ενημέρωση έγινε μόνο για τους μαθητές της Α? Λυκείου στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείο μας. Στόχος μας είναι στο μέλλον, να γίνει ενημέρωση και στους υπόλοιπους μαθητές μας.
Υπεύθυνη δράσεων: Ψυρρή Ευσταθία (ΠΕ86-Πληροφορικής)