Εβδομάδα Κώδικα

Η “Εβδομάδα Κώδικα” της ΕΕ από 8 – 23 Οκτωβρίου 2022 είναι ένα κίνημα που γιορτάζει κάθε χρόνο και προωθεί τη δημιουργία με κώδικα. Γι’ αυτό οι καθηγητές Πληροφορικής του σχολείου μας κ. Σαραντόπουλος και κα Ψυρρή, εκτός από τα μαθήματα προγραμματισμού του αναλυτικού προγράμματος σπουδών, αφιέρωσαν χρόνο στα τμήματα που διδάσκουν, προβάλλοντας σχετικά βίντεο κ κάνοντας συζητήσεις για τα οφέλη της εκμάθησης του προγραμματισμού.
Είναι σημαντικό να κατανοήσουν οι μαθητές και κατ’ επέκταση η κοινωνία πως η εκμάθηση κώδικα δεν απευθύνεται μόνο σε μαθητές που επιθυμούν να σπουδάσουν Πληροφορική αλλά σε όλους τους ανθρώπους ανεξαρτήτως ηλικίας.
“Η εκμάθηση προγραμματισμού ενισχύει τη δημιουργικότητα, διδάσκει στους ανθρώπους να συνεργάζονται πέρα από τα φυσικά και γεωγραφικά όρια αλλά και να επικοινωνούν σε μια παγκόσμια γλώσσα. Αποδεικνύει ότι η τεχνολογία είναι μέρος της καθημερινότητάς μας.”