Διδακτική επίσκεψη στο ΕΜΠ

Σήμερα Τετάρτη 15-3-2023 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των τμημάτων Θετικού Προσανατολισμού (ΓΘΕΤ1 και ΓΘΕΤ2) στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο. Στην αίθουσα πολυμέσων του Ιδρύματος έγινε πλήρης περιγραφή όλων των σχολών του Πολυτεχνείου, καθώς και των επαγγελματικών δυνατοτήτων για κάθε μία σχολή. Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε το εργαστήριο οπλισμένου σκυροδέματος (έλεγχος μετρήσεων αντοχών και λοιπά), καθώς και το χώρο παρασκευής οπλισμένου σκυροδέματος και δοκιμίων ελέγχου των πολιτικών μηχανικών. Ήταν μια επίσκεψη με μεγάλο ενδιαφέρον για τους μαθητές μας, καθώς παραδοσιακά το ΕΜΠ είναι πολύ ψηλά στις προτιμήσεις τους. Την διδακτική επίσκεψη οργάνωσε η υποδιευθύντριά μας κα Στάθη (Μαθηματικός) και συνόδεψε τα παιδιά μαζί με τον εκπαιδευτικό μας κ. Ασημακόπουλο (Μαθηματικός). Μέχρι το τέλος του διδακτικού έτους θα ακολουθήσουν και άλλες διδακτικές επισκέψεις σε πανεπιστημιακές σχολές (Τμήμα Φυσικής του ΕΚΠΑ και Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών).