Aπονομή της Εθνικής Ετικέτας Ποιότητας eTwinning

Με την έναρξη του σχολικού έτους ενημερωθήκαμε για την απονομή της Εθνικής Ετικέτας Ποιότητας eTwinning σε εκπαιδευτικούς και μαθητές του σχολείου μας. Συγκεκριμένα το έργο με θέμα «Ma petite entreprise exporte dans toute l’ Europe ! – Η μικρή μου επιχείρηση εξάγει σε όλη την Ευρώπη» που υλοποίησαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας Σωτηρίου Μαριλένα κλάδου ΠΕ05 Γαλλικών και Ταράτσα Ασημίνα, κλάδου ΠΕ88.01 Γεωπόνων, κρίθηκε ότι ανταποκρίνονταν στο υψηλό επίπεδο ποιότητας που έχει θέσει το πρόγραμμα eTwinning. Κατά τη διάρκεια του έργου οι μαθητές  μας σε συνεργασία με συμμαθητές τους από το “Lycee du Kreisker ” της Γαλλίας και το “L. Einaudi” di Chiari της Ιταλίας, δημιούργησαν μια εικονική επιχείρηση και κατασκεύασαν ένα προϊόν με γνώμονα την κυκλική οικονομία και το σεβασμό προς το περιβάλλον. Θετικά αξιολογήθηκαν οι ποικίλες ευφάνταστες  δράσεις που υλοποιήθηκαν, η online επικοινωνία μαθητών και εκπαιδευτικών των σχολείων, η αγαστή συνεργασία, η αλληλεπίδραση και τα συνεργατικά προϊόντα.

Η απονομή της ετικέτας ποιότητας είναι απτή αναγνώριση του υψηλού επιπέδου των δραστηριοτήτων eTwinning που υλοποίησε το σχολείο και απτός τρόπος αναγνώρισης των προσπαθειών των μαθητών μας.

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες κ. Σωτηρίου Μαριλένα κλ. ΠΕ05 Γαλλικών και κ. Ταράτσα Ασημίνα, κλ. ΠΕ88.01 Γεωπόνων εκφράζουν τις ευχαριστίες τους σε όσους συνέβαλαν στην υλοποίηση του προγράμματος, την Διεύθυνση του σχολείου και κυρίως τους μαθητές και τις μαθήτριες μας.

#eTwinning